<-

Magazín

8 nejznámějších poruch spánku

Studie ukazují, že každý čtvrtý člověk příležitostně trpí některou z poruch spánku. Nejčastěji nespavostí, spánkovou apnoe a syndromem neklidných nohou. Jak nám mohou tyto nemoci znepříjemnit život? Seznamte se s 8 nejznámějšími poruchami spánku, které vás každou noc připravují o potřebnou regeneraci.

Insomnie

Nejčastější poruchou spánku je nespavost. V životě se s ní setkala většina z nás, např. před zkouškou, pracovním pohovorem nebo svatbou. Takováto akutní nespavost ale není zásadní problém. Ten nastává v okamžiku, kdy se nespavost stane chronickou. Nemocný jedinec každodenně bojuje s usínáním, v noci se často budí, přes den je ospalý a unavený a často trpí i nějakými psychickými problémy.

Hypersomnie

Hypersomnie se naopak projevuje nadměrnou denní spavostí. Každý den člověk prospí více než 12 hodin a často nekontrolovaně upadá do spánku, a to za jakékoliv situace, třeba uprostřed rozhovoru. V tomto stavu vytrvá několik minut a probudí se plný energie. Onemocnění výrazně snižuje kvalitu života a představuje velké riziko pro nemocného i jeho okolí.

Narkolepsie

Jedná se o jednu z poruch nadměrné denní spavosti. Narkoleptici se během dne neodkážou ubránit záchvatům spánku nebo trpí extrémní ospalostí. Navíc se jim k tomu nabalují takové nepříjemnosti jako kataplexie (ochabnutí svalů bez ztráty vědomí), spánková obrna (paralýza bez možnosti pohybu v bdělém stavu) nebo hypnagogické halucinace (živé sny nerozlišitelné od reality).

Spánková apnoe

Syndrom spánkové apnoe je často zaměňován s „obyčejným“ chrápáním. U nemocného člověka dochází během spánku k opakovanému přerušení pravidelného dýchání. Dechové zástavy velmi namáhají srdce, zvyšují krevní tlak a riziko infarktu, a přerušují zdravé spánkové cykly.

Syndrom neklidných nohou

Neovladatelnou potřebou hýbat nohama trpí častěji ženy než muži. Těsně před usnutím a v noci se objevují nepříjemné, často až bolestivé pocity v nohách, které nutí postiženého k neustálému pohybu. SNN rapidně snižuje délku a kvalitu spánku a může vést až k dlouhodobé nespavosti.

Náměsíčnost

Náměsíčnost neboli somnabulismus je porucha buzení se z hlubokého spánku. Spící člověk vstane z postele, prochází se a často zvládne i složitější činnost. Nic z toho si neuvědomuje a ráno po probuzení nepamatuje. Nejčastěji se vyskytuje u dětí. Pamatujte, náměsíčného člověka nikdy nebuďte, jen jej odveďte zpátky do postele.

Noční můry a děsy

Noční můry a děsy jsou poruchy REM fáze spánku. Postižení prožívají velmi intenzivní sny s hrůzným až děsivým obsahem, které v nich vyvolávají silné emoce jako úzkost, strach, šok nebo pocit ohrožení. Jejich následkem je probuzení uprostřed noci a mnohdy nemožnost znovu usnout.

Bruxismus

Bruxismus se řadí mezi poruchy spánku projevující se abnormálními pohyby. Jedná se o nevědomé skřípání a cvakání zuby. Lidé o svém postižení ani nevědí, ve spaní je nijak neomezuje, ráno se prostě budí s bolestí zubů, čelistí nebo hlavy. Pokud se neléčí, může skončit i opotřebováním zubů a poničením čelistí.

Je vám některé onemocnění povědomé? Pozorujete na sobě například příznaky chronické nespavosti? Nebo dost chrápete a chcete zjistit, zda jde opravdu jen o neškodné chrápání? Před tím, než navštívíte lékaře, přehodnoťte životní styl - omezte pití alkoholu, kouření, vyhýbejte se stresovým situacím, dodržujte spánkovou hygienu, hýbejte se. Jestli to nepomůže, nezbude vám nic jiného než lékařská konzultace a u mnohých poruch i medikativní léčba.

Líbí se vám tento článek? Podělte se s ostatními: