Trápí vás noční můry? Skoncujte s nimi!

Noční můra už v noci vzbudila snad každého. Někomu se zdá, že padá s vysoké výšky do propasti, bojácnému člověku o tom, že není schopen dostatečně rychle uniknout hrozícímu nebezpečí, pro arachnofobika je zlým snem najít v místnosti pavoučí hnízdo. Ať už vás ze spánku budí jakékoliv běsy, zjistěte, zda za tím není něco, co můžete ovlivnit.

Noční můra je…

živý, strašidelný a rušivý sen, který nás budí z hlubokého spánku. Nejčastěji probíhá v REM fázi spánku, kdy se odehrává většina našeho snění. REM fáze se postupně prodlužuje, proto se noční můry objevují nejčastěji v časných ranních hodinách. Potom už bývá docela často problém znovu klidně usnout.

Co noční můry způsobuje?

Noční můry jsou obvykle spontánní,mohou je však způsobovat psychické poruchy či jiné faktory. Typicky se mohou objevit noční můry o prožité traumatické události.

Rovněž užívání i vysazení některých druhů léků (antidepresiva), omamných látek, alkoholu přispívá k opakované a četné frekvenci nočních běsů. Existuje i řada psychických spouštěčů jako úzkost, deprese nebo posttraumatická stresová porucha.

To všechno jsou příčiny, proč lidé trpí chronickými, opakujícími se nočními můrami. Přináší s sebou nejen nekvalitní spánek ale také zdravotní problémy.

Zdravotní komplikace spojené s nočními můrami
Noční můry se postupem času stávají mnohem více než jen špatnými sny! Mají významné negativní účinky na tělesné i duševní zdraví.

  • Spánková deprivace může zapříčinit řadu zdravotních problémů, včetně onemocnění srdce či obezity.
  • U lidí zažívající úzkost nebo depresi ze špatných snů je mnohem větší pravděpodobnost, že budou mít i další psychologické nežádoucí následky.

Léčba

Naštěstí existují kroky, které můžete učinit, abyste snížili četnost nočních běsů.

  • Jsou-li na vině určité léky, poraďte se s lékařem a změňte dávkování nebo předpis, abyste tento nežádoucí vedlejší účinek odstranili.
    Noční můry mohou být způsobeny i určitými poruchami spánku. Patří mezi ně například spánková apnoe nebo syndrom neklidných nohou.Konkrétní léčba těchto onemocnění může pomoci výrazně frekvenci nepříjemného snění zmírnit.
  • Existuje řada dalších kroků, které můžete podniknout sami. Nastavte si pravidelný denní režim, především pravidelné cvičení. Pomůže vám zmírnit či odbourat úzkost a stres. Vyzkoušejte také velmi užitečné techniky jako je jóga, meditování a jiné přírodní zdroje, které vás dobijí energii!

Nahlédněte do svého nitra a pokuste se zjistit, zda vaše strašidelné sny nejsou "pouhým" zrcadlením vašeho duševního rozpoložení a nepojmenovaného strachu.

Dodržujte spánkovou hygienu!Předejdete tak nedostatku spánku, který také může vést k nočním můrám. Udělejte ze své ložnici relaxační a klidné místo, které je vyhrazeno pouze pro spánek a milování. Nespojujte si místnost se stresujícími aktivitami!