Zdravotní polštáře

Na trhu se dnes objevuje velké množství nejrůznějších velikostí, tvarů a materiálů, ze kterých jsou polštáře a přikrývky vyrobeny. V minulém díle jsme se dozvěděli, co najdeme uvnitř a nyní se seznámíme s různými svrchními materiály, tvary a velikostmi.

Svrchní materiál

Polštáře a přikrývky se skládají ze dvou částí – vnitřní výplně a svrchního pytle, který daný materiál drží pohromadě. Za nejpříjemnější povrchovou vrstvu se většinou označuje bavlna buď 100% nebo v kombinaci s polyesterem, bambusem či ovčí vlnou. Některé potahové látky mají různou úpravu - aloe vera, speciální termoizolační vrstvu apod.

Kvalitu polštářů a přikrývek může ovlivnit také jejich příčné či kazetové prošití, které během spánku zaručí rovnoměrné rozdělení výplně po celé ploše.

Velikost a tvar

Obvyklou velikostí přikrývky pro jednu osobu je většinou 145 x 200 cm, v prodloužené velikosti o 20 cm delší. Novinkou, na kterou čeští zákazníci zatím nejsou moc zvyklí, jsou partnerské přikrývky dostupné ve velikosti 200x200 cm nebo 220x240 cm.

Podle množství výplňového materiálu se určuje typ přikrývky – letní, zimní či univerzální celoroční. Zkušení výrobci nabízí speciální přikrývky složené ze dvou samostatných vrstev oddělených vzduchovou kapsou. Tím se zabrání unikání tepla a zvyšují se tak termoizolační vlastnosti.

Na českém trhu se objevují polštáře především o velikostech 70x90 cm. Lidé o tom často nepřemýšlí a automaticky volí tuto jedinou velikost. Avšak měli by se na ni více zaměřit, protože nejenom že existují i menší velikosti polštářů, ale dále se rozlišují např. podle převažující spící polohy – na boku, zádech, břichu atd.

Zdravotní polštáře

Samostatnou kapitolu tvoří zdravotní polštáře, někdy nazývané jako ortopedické či anatomické. V podstatě jde o polštář z paměťové pěny“, která podpírá hlavu, krk a ramena tak, aby na ně nebyl vyvíjen žádný tlak. V poloze na boku by páteř měla být v rovině. To umožňuje pouze menší polštář, takže i zdravotní polštáře bývají o šířkách 50 – 60 cm. Jsou vytvarovány tak, aby tlak na krk a záda byl rovnoměrně rozložen. Kvalitní a zdravý spánek umocňují praktické potahy zdravotních polštářů, které lze jednoduše prát v pračce.

Bederníky a podkoleníky

Dávno jsou tomu časy, kdy se polštáře používaly pouze pod hlavu. Oblibu si získaly tzv. bederníky a podkoleníky – název je odvozen od části těla, kterou podpírají. Jsou nepostradatelným pomocníkem pro lidi, kteří přes den hodně stojí a mají problémy se žilním oběhem nebo ztuhlým šíjovým svalstvem. Je možné je používat jak v sedě tak v leže.