<-

Magazín

Vyberte si závěsy do ložnice!

Ložnice je místem odpočinku a závěsy jsou nezbytným prvkem interiéru, který odpočinku napomáhá. Jakou hrají v ložnici roli? Co je potřeba vědět ještě před jejich pořízením? Poradíme vám! Čtěte dál.

Postel, šatní skříň a závěsy jsou tři nejdůležitější prvky tvořící harmonii ložnice. Závěsy mají silný estetický i funkční význam., Při jejich výběru je tedy potřeba zohlednit obojí.

h2: Nejprve odpovězte! Než se pustíte do výběru závěsů, odpovězte si na pět jednoduchých otázek, které vám pomohou utřídit myšlenky a nesáhnout vedle.

1. Jaký účel?

Závěsy v ložnici neplní pouze okrasnou funkci. Pomáhají například vylepšit různé nedostatky oken, tlumí denní osvětlení či snižují hluk z ulice. Jde vám pouze o estetickou stránku nebo se snažíte získat skvělého pomocníka pro klidné snění?

Nejprve si tedy ujasněte, jakou hlavní funkci mají plnit! Jestliže chcete zabránit průchodu slunečních paprsků, zvolte zatemňovací a vícevrstvé závěsy.Jde-li vám pouze o stylový doplněk, můžete vybrat jednovrstvé či průsvitné.

2. Jaký styl?

Vyhněte se velkým květinovým a jiným kýčovitým vzorům! Závěsy v ložnici musí podpořit vaši relaxační náladu. Jemné a uklidňující vzory jsou například jednoduché proužky, kroužky či jiné geometrické tvary. Obáváte se špatného výběru? Pak nic nepokazíte jednobarevnými závěsy bez vzoru.

3. Jaká barva?

Porozhlédněte se důkladně v ložnici a ujistěte se, která barva v ní převládá. Odstíny závěsů vybírejte podle barevných tónů nábytku či doplňků. Nevyhovuje? Zvolte tedy neutrální odstíny. Béžové, krémové či pískové závěsy dodají vaší ložnici nádech luxusu a interiérové řešení působí velmi hezky a vyrovnaně.

4. Jaká údržba?

Nevadí, že strávíte delší čas žehlením a řasením závěsů? Jsou pro vás přednější přírodní materiály? Pak sáhněte po lněných či bavlněných závěsech. Pro snadnou údržbu vybírejte závěsy, které jsou nemačkavé, a můžete je pověsit nazpět ihned po vyprání. Vždy sledujte boční informační štítek daného výrobce a řiďte se danými pokyny. Podstatná je také instalace. Vyhovují vám více posuvné či zdvihací řešení?

5. Jaká délka?

Délka závisí na velikosti a typu okna. Bohatě řasné a dlouhé závěsy vypadají úchvatně u francouzského okna či v místnosti s vysokým stropem. Textilie, které splývají po celé délce stěny, zmenší a zútulní výšku místnosti. Nezapomeňte si také změřit délku a šířku oken, ať nemusíte řešit (v lepším případě) zkracování textilií.

Líbí se vám tento článek? Podělte se s ostatními: