Každý sedmý člověk trpí spánkovou opilostí. Jste to i vy?

Jak se cítíte po tom, co se ráno probudíte a vstanete z postele? Plní energie a připraveni na nový den? Nebo stále napůl spíte, špatně se orientujete a téměř nevnímáte okolí? V druhém případě je možné, že patříte mezi patnáct procent lidí, kteří trpí takzvanou spánkovou opilostí. Přečtěte si, proč je tato porucha nebezpečná, a jak s ní žít.

Když si ráno nepamatujete, že jste vypnuli budík

Tým vědců ze Stanfordu provedl studii, ve které zkoumal chování lidí po probuzení. Výzkumu se zúčastnilo více než devatenáct tisíc Američanů, u patnácti procent z nich pak výzkumníci po jejich probuzení pozorovali:

  • zmatenost
  • dezorientovanost v prostoru i čase
  • krátkodobou ztrátu paměti

Příznaky této poruchy se velmi podobají stavu opilosti, odtud název spánková opilost. Vědci zároveň zjistili, že tento syndrom se častěji vyskytuje u osob, kteří trpí poruchou cirkadiánního rytmu nebo depresemi a úzkostí.

Jaká hrozí nebezpečí?

Spánkovou opilostí častěji než dospělí trpí děti, ty ale většinou tomuto problému časem odrostou. V případě dospělých je na místě řešit problém s odborníkem. Opakující se epizody spánkové opilosti jsou pro člověka i pro jeho blízké nebezpečné, protože hrozí například:

  • pád ze schodů
  • zranění ostrým předmětem
  • úraz hlavy

Poté, co američtí vědci zjistili, že stav zmatenosti po ránu je běžnější, než si doposud mysleli, se pravděpodobně zaměří na možnosti léčby této poruchy. Nebojte se tedy zeptat svého lékaře, jak vám může s opakující se spánkovou opilostí pomoci.

Pokud se ráno špatně orientujete jen párkrát do měsíce, a odbornou pomoc vyhledat nepotřebujete, zaměřte se alespoň na bezpečnost, abyste předešli výše zmíněným hrozbám. Raději si nařiďte budík o dvacet minut dříve a zůstaňte v posteli, dokud se úplně neproberete.