Čekáte miminko? Pořádně se na to vyspěte!

Nastávající maminky potřebují zdravý spánek jako sůl. Spí totiž za dva a během noci nabírají síly na další den s bříškem. Spánek v těhotenství je navíc poslední příležitost na dlouhou dobu, jak prospat v klidu celou noc. Tak ji pořádně využijte!

Předem se připravte na to, že v každém trimestru bude váš spánek úplně jiný. Vždy byste ale měla spát alespoň 8 hodin v noci a hodinový spánek přes den také neuškodí.

1. trimestr provází zvýšená únava a ospalost. Mohou za to hormony, které chystají organismus na následující měsíce a plná hlava myšlenek na miminko. Spánku a odpočinku se nebraňte, choďte dřív spát a klidně si dopřejte odpolední šlofík. 2. trimestr charakterizuje zklidnění. Organismus je připravený, mysl se uklidnila a problémy spojené s posledním trimestrem ještě nezačaly. I když už se bříško zakulacuje, můžete spát v jakékoli poloze.

3. trimestr spánku příliš nepřeje. V noci těžko hledáte polohu, často vstáváte na WC a budí vás pohyby děťátka. Odpočívejte proto kdykoli je to možné.

8 tipů pro lepší spánek v těhotenství

Během celého těhotenství můžete svůj spánek zlepšovat pomocí našich tipů.

1. Dodržujte pravidelný režim

Choďte spát brzy a vždy ve stejný čas. Spánku přes den se nebraňte, ovšem jen v případě, že nenaruší noční spánek.

2. Spěte ve správné poloze

Ve třetím trimestru je nejlepší poloha na levém boku s polštářem mezi koleny a pod břichem. Do té doby můžete spát jakkoli - plod není nijak utlačovaný ani v poloze na břiše.

3. Nestresujte se

V prvním trimestru nastávající maminky často panikaří a začínají shánět výbavičku. Odložte to raději na druhý trimestr, kdy se budete cítit lépe a nebudete tolik unavená.

4. Hodně pijte, ale ne před spaním

Zvýšený pitný režim je důležitý, zejména v posledním trimestru ale ženy trápí časté nucení na močení. Pijte proto přes den a s blížícím se večerem sklenici s vodou odložte.

5. Cvičte, ale ne odpoledne

Pravidelný pohyb podpoří krevní oběh a pomůže vám od křečí a bolestí zad, které by vás jinak mohly v noci budit. Odpolední cvičení ale může vyplavit příliš mnoho adrenalinu, který spánku naopak brání.

6. Spolehněte se na meduňku nebo kozlík

Tyto bylinky mají relaxační účinky, pomohou vám usnout a zároveň nijak neohrozí miminko. Můžete popíjet čaj nebo si v lékárně koupit tablety.

7. Pořiďte si kvalitní matraci a polštář

Starý polštář strčte pod břicho a pořiďte si nový, ergonomický. Vaše matrace si také zaslouží výměnu. Záda dostávají během těhotenství pořádně zabrat a při nošení miminka to jiné nebude.

8. Navštivte lékaře

Přestože má děťátko vlastní biorytmus spánku a bdění, vaše nespavost se na jeho zdraví může projevit. Pokud tedy žádný z našich tipů nezabere, obraťte se na svého lékaře, který vám předepíše lehké prášky na spaní.