Líná pěna: vše, co potřebujete o tomto materiálu vědět

Pokud vybíráte novou matraci, pravděpodobně jste narazili na termíny líná či paměťová pěna. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších materiálů, jelikož se dokáže dokonale přizpůsobit lidskému tělu. V čem tkví její unikátnost a co všechno byste o ní měli vědět?

Za vynálezem líné pěny stojí americká NASA

Líná pěna byla vynalezena ve výzkumném středisku NASA Ames Research Center v roce 1966. Původně se jí říkalo pěna s pomalým odpružením. Měla zpříjemnit pobyt ve vesmírných raketách astronautům, kteří byli vyslaní na misi. Pěna se tedy používala především do sedaček a bezpečnostních pásů, které měly za úkol astronautům během startu poskytnout maximální bezpečnost a pohodlí.

Později se tento materiál začal používat také v lékařství, a to konkrétně třeba v podložkách na rentgenový stůl nebo ve vozících. Své místo si líná pěna našla i v oblasti sportu. Používala se pro výplň přileb, ale také obuvi. Od 80. let se dostala do veřejné sféry, a tak se staly produkty z ní dostupné i běžným lidem.

 pametova_pena

Z čeho se paměťová pěna vyrábí?

Hlavní složkou je polymer, který je dobře známý pod označením polyuretan. Ten se uplatní v široké škále použití. Kromě matrací se používá také jako náplň do sedacího nábytku, najdete jej i v automobilových dílech, ale také v izolacích.

Aby se z polyuretanu stala paměťová pěna, vhánějí se do něj při výrobě speciální plyny měnící vlastnosti polyuretanu. Proto se uvádí, že jsou matrace doplněny termoelastickou, viskoelastickou, paměťovou či línou pěnou. Označení „paměťová“ se pro pěnu vžilo díky tomu, že si dokáže zapamatovat tvar otisku, tedy ležícího těla.

V konečném důsledku plyny ovlivňují především dvě hlavní vlastnosti paměťové pěny, a to:

1. viskozitu,

2. elasticitu.

Viskozita označuje schopnost pomalu měnit svůj tvar na základě tlaku, příkladem může být třeba med. Elasticitou je myšlena schopnost natáhnutí nebo zkroucení a opětovné vrácení do původního tvaru. Díky kombinaci těchto dvou vlastností získáte materiál, který se dokáže přizpůsobit tvaru vašeho těla, obepnout vaše křivky, a tak se při ležení na něm cítíte, jako byste spali na nadýchaném obláčku. Jakmile vstanete, vrátí se pěna do své původní pozice.

lina_pena

Na jakém principu paměťová pěna funguje?

Jak jsme již nastínili, luxusní matrace z paměťové pěny jsou navrženy tak, aby se v reakci na tlak pomalu přizpůsobovaly tělu spáče a rovnoměrně rozložily jeho hmotnost. Jsou navrženy tak, aby byly pružné, což znamená, že po odstranění tlaku se vrátí do svého původního tvaru.

Reagování paměťové pěny se liší podle toho, jaký tlak či sílu na ni vyvíjíte. Jestliže tlak vyvíjíte rychle, pěna má tendenci svůj tvar měnit pomalu. To je důkazem, že skvěle absorbuje sílu nárazu, a proto se dříve používala právě v sedačkách raketoplánů. Po odstranění tlaku jí zhruba 5–10 vteřin trvá, než se vrátí do původního stavu, což zaručuje klidný a ničím nerušený spánek.

Viskozita matrace je přímo úměrná teplu, tedy klesá v závislosti na teplotě. Čím více se zahřívá, tím méně je měkčí a pružnější. Proto jsou matrace po delším ležení měkčí a poddajnější, reagují totiž na tělesnou teplotu.

Zajímavosti o paměťové pěně

Co zajímavého s sebou přináší paměťová pěna?

  • Vzhledem k tomu, že v buněčné struktuře není uzavřen vzduch, nevzniká mezi tělem a matrací protitlak.
  • Líné pěně se říká také paměťová, protože si dokáže zapamatovat tlak a do svojí původní polohy se vrací jen pomalu.
  • Tuhost pěny se odvíjí od teploty lidského těla.
  • Líná pěna zajišťuje zdravou polohu páteře. 

Druhy paměťových pěn

Celkem existují 3 druhy základních pěn.

1. Tradiční – klasická paměťová pěna, která se na trhu objevila jako první. Je navržena tak, aby se přizpůsobila lidskému tělu. Její nevýhodou bylo zadržování tepla, a proto byly vyvinuty další dva typy matrací, které tento nedostatek eliminovaly.

2. Otevřená buněčná struktura – díky jiné vnitřní struktuře, která v matraci tvoří jakési kapsy, je matrace lépe prodyšná a umožňuje volné proudění vzduchu. Díky tomu se teplo lépe rozptyluje.

3. Gelové pěny – jsou doplněny o gelové mikrokuličky, které fungují jako materiál aktivně absorbující a uvolňující teplo z vašeho těla. Tělesná teplota tedy zůstává konstantní.

Na trhu ovšem existují i další druhy pěny, jejichž vlastnosti odpovídají materiálům, které do nich výrobci přidávají.

 curem

Seznamte se s unikátní línou pěnou Curemfoam

Předností luxusních matrací značky Curemfoam je neobyčejně elastická pěna, která se vašemu tělu přizpůsobí tak, že budete mít pocit stavu beztíže. Díky tomu nebudete mít tendenci střídat tak často spánkové polohy, které mají obvykle za následek neklidný spánek. Pro výrobu matrací se používá speciální způsob nástřiku viskoelastické pěny ve vysoké objemové hmotnosti. Dalším krokem jsou náročné mechanické testy.

Curem C 3000 HY – jedná se o pocitově nejtužší matraci, která má zvýšenou odolnost a pružnost. Výška matrace je skvělých 22 cm a nosnost 150 kg. Základ tvoří profilované 7zónové ortopedické jádro, které matraci dodá vzdušnost, odrazovou pružnost a přirozenou tuhost. Matrace je opatřena snímatelným a pratelným potahem z přírodních vláken. Technologie Saniguard potlačuje výskyt bakterií, pachu, plísní a dalších alergenů. Hodí se pro pevné i polohovatelné lamelové rošty.

curem_c3000hy

Curem C 3500 – je o něco tužší než model C 4500, ale měkčí než C 3000 HY. Na tělo není vyvíjen žádný tlak, a tak máte pocit spánku ve stavu beztíže. Pěna vám dopřeje maximální pohodlí a má ortopedické vlastnosti. Matrace může mít výšku 22 nebo 25 cm a její nosnost činí 130 kg. Základ tvoří 7zónové ortopedické jádro. Matrace je potažena snímatelným a pratelným potahem s antialergickou úpravou.

Curem C 4500 – z řady matrací Curem je tato pocitově nejměkčí. Dopřát si ji můžete ve výškách 22, 25 nebo 28 cm. Postará se o dokonalé uvolnění unavených svalů a stresem zatížené mysli. Všechny paměťové pěny Curemfoam se pyšní inteligentní technologií IQcomfort, díky které se matrace dokonale přizpůsobí vaší hmotnosti i tvaru postavy. Stejně jako ostatní matrace i tato je opatřena hypoalergenním potahem, který je pratelný.

Curem C 7000 XD – na rozdíl od ostatních matrací, které tvoří 3 vrstvy, je tato tvořena 4 vrstvami, což vám zaručuje absolutní pohodlí a uvolnění. Navíc je zde vrstva pěny XDURA, která se stará o extra pružnost, vysokou houževnatost a skvělou termoregulaci, proto je ideální volbou pro osoby, které se více potí. Nosnost matrace je 150 kg a výška buď 25, nebo 28 cm. Samozřejmostí je pratelný potah s antialergickou úpravou.

postel