Dětské matrace a spánek dětí

Spánek je všeobecně prospěšný a důležitý pro jakéhokoliv lidského tvora. Slouží k regeneraci organismu a získání nových sil. Jeho délka a kvalita se liší nejenom věkem člověka, ale i jeho fyzickou námahou, psychickým zatížením, vypětím apod. Více než pro dospělé jedince je spánek důležitý pro děti.

Během spánku děti zpracovávají podněty, které získaly v době bdění, nabírají nové síly. Po narození děti nespí víc než 4-6 hodin v kuse. Budí se na krmení a nepovažují za důležité, zda je noc nebo den. Toto trvá zhruba do šesti měsíců, pak se interval prodlužuje. Postupně se naučí rozeznávat denní dobu a přibližně do nástupu do školy odpočívají ještě 1-2 hodiny přes den, většinou po obědě. Kolem sedmého roku tato potřeba vymizí a děti spí nepřerušovaně celou noc cca 9 hodin denně.

Jak na to?

Základním předpokladem pro kvalitní spánek je, aby dítě usínalo nakrmené, zklidněné a celkově spokojené. Mnozí rodiče budou souhlasit, že někdy jsou tato tři slova nadlidským úkolem. Minimálně dvě hodiny před spaním by dítě nemělo nic jíst, aby ho jídlo zbytečně nezatěžovalo, především ne sladkosti. Podpořit dobrý spánek dokáží i čaje pro dobrou noc, které jsou většinou směsí různých bylinek.

V různých knižních příručkách a televizních pořadech o dětech bývá doporučováno zavést uspávací rituály – uklidňující koupel, čtení nebo vyprávění pohádek, houpání apod. Již kolem třetího měsíce věku je dítě schopné tyto činnosti rozpoznat a uvědomovat si, že po nich následuje spánek. Mělo by to být pro něho něco příjemného, co ho uklidní a příjemně naladí. Dopomoci může i tlumené osvětlení, někdy meditativní hudba, občas i aromaterapie (levandulový, meduňkový nebo heřmánkový éterický olej) nebo masáže (nožičky, bříško, záda). Podle věku se tyto rituály liší a mohou přerůst např. k samostatnému čtení před usnutím v pozdějším věku.

Místo k usínání

Dalším předpokladem je prostředí, ve kterém dítě usíná. Místnost by měla být čerstvě vyvětraná, teplota do 20°C. Podstatnou roli zde hraje i postýlka. Ta by měla být z přírodního materiálu opatřená zdravotně nezávadným nátěrem a kvalitní dětská matrace s ne příliš teplou přikrývkou. Na trhu je jich v dnešní době nepřeberné množství, takže si rodiče mohou vybrat, zda pořídí dětskou matraci z molitanu, RE pěny nebo s kokosovým vláknem či pohankou. Důležité je, aby byla prodyšná a ani ne příliš tvrdá či měkká. Měla by poskytovat dostatečnou podporu pro vyvíjející se páteř. Samozřejmostí dětských matrací už je v dnešní době velmi praktický snímatelný a pratelný potah. Někdy může pomoci s usínáním i povlečení s oblíbenými večerníčkovými hrdiny, zvířátky apod.

Pozor na okolní negativní vlivy

Děti velmi intenzivně vnímají vše, co se děje kolem nich. Zdánlivě banální hádky rodičů, napětí, stres, strach mohou způsobovat neklidný spánek, noční můry nebo i běsy. Akční seriály, thrillery a dnes už dokonce i pouhé televizní zprávy děti podprahově registrují, takže pokud je to jen trochu možné, měly by se jim vyhnout. Dalším negativním vlivem na spánek dětí může mít změna místa, návštěvy, oslavy, nepravidelný režim nebo nové nezvyklé věci.

A na závěr?

Usínání dětí a následný pokojný kvalitní spánek je velmi důležitý a ač se to nezdá, pro mnohé rodiče je někdy náročné a vysilující nalézt ten správný rituál. Každé dítě je jiné, na které působí třeba čtení pohádek nemusí zákonitě působit i na druhé. Pokud nezabírá koupel, tlumené světlo či kvalitní dětská matrace, musí se vyzkoušet jiné povlečení, voňavý olejíček nebo nová pohádka. Ale především to chce velkou dávku trpělivosti.