Kvalitní spánek = půl zdraví. 6 způsobů, jak ho zlepšit

Trávíme tím až třetinu svého života. Během této činnosti dochází k celkové regeneraci organismu, utříbení všech podnětů nasbíraných v rámci celého dne, také se při ní tělo připravuje na nadcházejících čtyřiadvacet hodin denně. Co je to? Ano, je to spánek.

Pravděpodobně nejoblíbenější a také nejdůležitější část našeho dne. Aby byl skutečně zdravý a tělu prospěšný, snažte se ho zlepšit. Jak na to? Prozradíme si několik tipů, které zaručeně pomohou.

investujte-do-kvalitni-postelove-konstrukce-a-matrace-jsou-alfou-i-omegou-kvalitniho-spanku

Upravte svou ložnici k obrazu svému

Už jste někdy slyšeli o tom, že člověku se nespí dobře v místnosti, která není zařízená podle jeho vkusu? Není mu v ní příjemně, což se na kvalitě spánku podepíše. Například červené zdi mohou působit příliš agresivně, černá je zase barvou depresí a může v člověku vyvolávat negativní pocity, a hlavně pak nepříjemné myšlenky. Proto nalepte tapety na zeď do ložnice, které budou odpovídat svou barvou i vzory vašemu gustu a které vás obklopí přesně tou útulností, jež je vám vlastní. 

Nezapomeňte, investujte také do kvalitní postelové konstrukce a matrace. Jsou alfou i omegou kvalitního spánku. Snažte se, aby se pod postelí nenacházelo příliš mnoho nepořádku. Z pohledu feng shui, starého čínského učení, věci nahromaděné pod postelí narušují celkovou harmonii v ložnici, čímž zabraňují kvalitnímu usínání i probouzení. 

Obecně se vynasnažte, aby z ložnice nebylo spíše skladiště než oáza klidu. Nacházet by se zde mělo co nejméně věcí, šetřete i s dekoracemi. 

do-loznice-nalepte-tapety-na-zed-ktere-budou-odpovidat-svou-barvou-i-vzory-vasemu-gustu

Na pomoc povolejte bylinky

Pokud dlouhodobě bojujete s nespavostí nebo se probouzíte ve velmi špatném rozpoložení, je načase povolat do služby bylinky. Matka Příroda je mocná čarodějka a na její zázraky nedali dopustit už naše babičky a prababičky. Proto se neostýchejte a vsaďte například na kozlík lékařský, který se považuje za takové sedativum. 

Samozřejmě mezi lidmi je daleko známější meduňka, ze které si můžete uvařit čaj. Jejím umem je uvolnit celkové napětí, které se nahromadilo v těle, a taktéž uklidňuje nervovou soustavu, díky čemuž usínáte prakticky ihned a zůstáváte v příjemném rozpoložení po celou noc.

pokud-dlouhodobe-bojujete-s-nespavosti-nebo-se-probouzite-ve-velmi-spatnem-rozpolozeni-je-nacase-povolat-do-sluzby-bylinky

Do postele hodinu před usnutím

Každý člověk si nastavuje budíka na to, aby vstal v „normální” čas. Jenže jen málokdo si nastavuje budíka na chvíli, kdy by měl správně ulehnout do postele. V ideálním případě by to mělo být hodinu předtím, než jdete spát. Během této hodiny byste už neměli sáhnout po telefonu, stejně tak byste neměli sledovat televizi nebo se dívat do počítače. Modré světlo je zabiják klidného a bezproblémového spánku, proto ho v poslední hodině před usnutím nahraďte například dobrou knihou.

Je libo aromaterapie?

Pokud vám užívání čajů z bylinek není zrovna po chuti, co třeba vyzkoušet aromaterapii? Éterické oleje nejen, že příjemně provoní ložnici, ale také vás dokonale uklidní a připraví na nadcházejících sedm až osm hodin klidného spánku. Navíc dnes je možné mít éterický olej i z bylinek čili smíchat můžete například dvě bylinky na spaní – meduňku a levanduli.

etericke-oleje-nejen-ze-prijemne-provoni-loznici-ale-take-vas-dokonale-uklidni-a-pripravi-na-nadchazejici-spanek

Pusťte do ložnice čerstvý vzduch

Jen málokomu se spí v ložnici dobře, když tudy nekoluje čerstvý vzduch. I když je možná zima, i v takovém případě pusťte do ložnice onu čerstvost. V létě pravděpodobně necháte okna dokořán, v zimě se doporučuje větrat častěji a intenzivněji, aby se zároveň šetřilo teplem. 

V ložnici zároveň příliš nepřetápějte. Vhodné je spát při pokojové teplotě pohybující se zhruba o 17-20°C. 

Žádný kofein, žádný cukr

K večeru byste také měli být střídmější k tomu, co jíte nebo pijete. Vyvarujte se především těžkému jídlu, ale také kofeinovým nápojům nebo sladkostem či jiné podobě cukru. Mohlo by totiž dojít ke stimulování nervové soustavy, což by následně zabránilo celkovému uvolnění těla i následné relaxaci.