Toužíte po harmonické ložnici? Zařiďte si ji podle učení feng shui

V ložnici strávíte třetinu svého života, proto se vyplatí investovat nejen do kvalitního nábytku a doplňků, ale také do správného uspořádání. Harmonická ložnice si žádá pořádek, útulno, ale také správnou práci s energiemi. Jaké jsou feng shui zásady?

Feng shui vychází z tradiční čínské medicíny

Feng shui je umění, které pochází ze starověké Číny. Jedná se o metafyzickou vědu, která tvoří jeden z 8 pilířů tradiční čínské medicíny. Vychází z taoistické filozofie. Učí, jak rozeznávat a pochopit energii čchi okolního prostředí, kterou lze využít ve prospěch cílů vašeho každodenního života. Dá se říci, že feng shui studuje člověka a jeho fungování v prostoru a čase. Je dobré vědět, že energie čchi není žádným stylem, který určuje design ložnice. Čchi je přirozenou součástí prostoru či životního prostředí a jen málokdy ji tvoří designové prvky, které vyrobil stroj.

Inspirace pro feng shui ložnici

Než se pustíte do výběru konkrétních barev či rozestavování nábytku, měli byste vědět, jakých základních principů se feng shui v ložnici drží.

 1. Odstraňte vše, co narušuje harmonii – může se jednat o nábytek s ostrými rohy nebo nevhodnou dekoraci.
 2. Ložnici mějte neustále uklizenou – utírejte prach, uklízejte oblečení a zkrátka udržujte ložnici uklizenou. Nepořádek totiž narušuje plynulý tok energie čchi, a tím poškozuje vaše zdraví.
 3. Ergonomické zařízení – snažte se ložnici zařídit smysluplně, díky čemuž se v místnosti budete cítit dobře.
 4. Zbavte se zbytečných věcí – vyvarujte se „syslení“ věcí, které už nikdy nebudete potřebovat a pošlete je dál.

Cílem harmonické ložnice je vyváženě proudící čchi. Čchi si můžete představit jako řeku, která se od vstupu rozlévá do všech místností. Její proud by měl být silný, klidný a plynulý. V ložnici by energie neměla proudit příliš rychle ani zbytečně pomalu. Rychlý tok vzniká ve stroze zařízeném prostoru, pomalý zase v prostoru přeplněném.

Z hlediska dispozičního řešení je nejlepší ložnici umístit co nejdále od vstupních dveří. Jedná se totiž o osobní prostor, který vyžaduje soukromí. Rovněž by neměla být v blízkosti toalety a koupelny, které odčerpávají energii z místnosti. Jestliže máte ložnici s koupelnou propojenou, zavírejte do ní dveře.

 feng_shui

Postel a její správné umístění

Nejdůležitějším nábytkem v ložnici je jednoznačně postel, která by podle feng shui měla být vyrobena ze dřeva a ideálně by neměla mít úložný prostor. Jestliže bydlíte v malém bytě a úložný prostor potřebujete, volte provedení z masivního dřeva a věci v něm mějte poskládané. Postel by měl vyrábět někdo, kdo byl za svoji práci náležitě oceněn, a to nejen finančně. Pokud byla postel vyráběna s láskou a potěšením, otiskne se tato energie do výrobku, který ji přenese do místnosti. Pro spánek je také důležitá luxusní matrace, která podpoří správnou stabilitu opěrného ústrojí. Ideální jsou matrace s obsahem přírodních materiálů.

Umístění postele

Umístění postele v prostoru může mít zásadní vliv na spánek a celkový život člověka. Důležité je směřování hlavy:

 • Na sever – tato orientace řeší nespavost a podporuje klid.
 • Na jih – podporuje vášeň, ale dlouhodobě se nedoporučuje v tomto směru spát, jelikož zpomaluje regeneraci během spánku.
 • Na východ – ideální pro mladší osoby a děti, rovněž ji ocení všichni, kteří budují kariéru.
 • Na západ – nejlepší poloha pro spánek. Podporuje lenost, spánek bude kvalitní a uspokojivý.
 • Na severozápad – pro starší osoby a osoby se zkušenostmi a autoritou, podporuje delší a hlubší spánek.
 • Na jihovýchod – vhodná pro podporu komunikace, osobní růst, tvořivost a aktivitu.
 • Na jihozápad – podporuje proudění klidné energie, ale z dlouhodobého hlediska může vést ke ztrátě životní rovnováhy.

Nezapomeňte, že by kolem postele měl být dostatečný prostor pro proudění energie. Proto by měla být přístupná z obou stran. Na každé straně by přitom měl být noční stolek. Čelem by měla být ukotvená ke stěně a neměla by být v přímé linii s dveřmi. Rovněž by neměla stát pod oknem.

feng_shui

Barvy, materiály a další vybavení ložnice

Z hlediska barev zvolte takové, které nebudou agresivní. Sáhněte po jemných a tlumených tónech, mezi které patří hnědá, béžová nebo zelená. V případě tapet volte takové, které mají jemný vzor. Rozhodně se vyvarujte modré a červené.

Nejlepší materiály jsou přírodní, matnější a příjemné na dotek. V ložnici by neměl být přítomný chlad, takže zapomeňte na prvek vody například v podobě akvária. Rovněž se nedoporučuje mít v ložnici zrcadla, která odrážejí postel nebo spáče v ní. Zrcadlo může způsobit nevěru. Pokud se však v jeho odrazu postel ani spáči neodráží, je vše v pořádku.

Do harmonické ložnice rozhodně nepatří elektronika v podobě televize nebo počítače. V ložnici by neměly být trámy ani šikminy. Šikminy vytvářejí pocit nebezpeční a trámy vlnitý efekt energie čchi. Proto se je vyplatí schovat například látkou.

K dokonalému spánku vám pomůže nejen kvalitní postel s luxusní matrací, ale také celkové uspořádání ložnice.