Pět tipů pro snadnější vstávání

Stává se vám někdy, že ráno zkrátka nedokážete vstát z postele? Cítíte se často dopoledne unavení a nejradši byste zase zalezli pod peřinu? Dáme vám několik rad, jak se do nového dne probouzet plni energie a s dobrou náladou.

1. Choďte spát každý den ve stejný čas

Pokud se chcete každé ráno probouzet přirozeně, musíte svému tělu oznámit, v kolik hodin to má být. Nejlepší způsob, jak to udělat, je chodit každý den spát ve stejný čas, ideálně sedm až osm hodin před tím, než vám zazvoní budík.

Vaše vnitřní hodiny totiž fungují ještě spolehlivěji než digitální hodinky. Pravidelný spánkový režim přispěje k vydatnějšímu spánku i snadnějšímu probouzení, protože tělo bude zvyklé od desíti hodin odpočívat a v šest ráno zase fungovat.

2. Pořiďte si kvalitní matraci a polštář

Trávíte noci převalováním a hledáním co nejpohodlnější polohy? A když už se vám konečně podaří usnout, už abyste vstávali? Přerušovaný a nepohodlný spánek není ani vydatný, ani zdravý. A po napůl probdělé noci se vám ráno chtít vstávat nebude.

Jestli se chcete kvalitně vyspat, investujte do kvalitní matrace, na které se vaše tělo dokonale uvolní, nepohodlí vás ze spánku rušit nebude. Vyzkoušejte i anatomický polštář, na kterém si odpočinou vaše šíjové svaly i krční páteř!

3. Ráno se protáhněte

Vstávat a cvičit! Ranní rozcvička vás probudí spolehlivě. Přitom stačí jen pár minut, pusťte si energickou hudbu, zacvičte si jógu nebo třikrát oběhněte blok. Váš organismus si zvykne na ranní aktivitu, a vy díky tomu budete čilejší po celý den!

4. Dopřejte si vydatnou snídani

Připravte si každé ráno bohatou hostinu! Představa dobrého jídla vás z postele vytáhne sama o sobě. Navíc se vůbec nemusíte omezovat, co se kalorií týče, na jejich spálení totiž máte celý den. Ideální snídaně je plná zdravých sacharidů a ovoce. Dali byste si třeba jogurt s ovesnými vločkami, banánem a javorovým sirupem?

5. Vstávejte, když je váš spánek nejlehčí

Nechcete se probudit uprostřed příjemného snu? Stáhněte si do chytrého telefonu aplikaci, která dokáže sledovat fáze vašeho spánku. Večer jen nastavíte, v jakém časovém úseku si přejete vstávat (například 6:30-7:00), a telefon se vás pokusí probudit ve chvíli, kdy neprobíhá hluboká fáze spánku. Přerušení takzvaného REM spánku je totiž nezdravé, je to šok pro nervovou soustavu, a může vést k celodenní únavě a nervozitě.

Doufáme, že každé vaše ráno bude dobré ráno!