4 zásadní pravidla při dietě

Na jaře schováváte teplé kožichy zpět do svých skříní a těšíte se na lehké svetříky či sáčka. Ale co s těmi špíčky, které jste nasbírali během zimy? Ty už tak jednoduše jako zimní kabát nesundáte. Čeká vás trochu tvrdé práce, ale výsledky budou stát za to! Teď je ten pravý čas najít v sobě pevnou vůli a mít ji pod kontrolou. Na konci nebudete litovat!

Jak na to?

1) Pravidelný pohyb

Nechcete trávit většinu času ve fitku? Rozvrhněte si aktivity na celý týden tak, abyste se na ně každý den těšili. Snažte se a nepolevujte!

  1. den začněte například hodinovou procházkou,
  2. den si zaběhejte,
  3. den vyzkoušejte domácí cvičení podle motivačního videa (na internetu jich najdete spoustu), 
  4. den si nechte odpočinkový, 
  5. den si hodinku zatancujte,
  6. den uklízejte a 
  7. den opět relaxujte.

Bez pohybu se vysněných výsledků nedočkáte! Můžete sice zhubnout několik kilogramů i tak, ale podstatné je tělo při redukci zároveň zpevnit. Pohyb je navíc dokonalá prevence před různými onemocněními.

2) Pravidelná strava

Ideální rozestup mezi jídlem je cca 3-4 hodiny. Jezte 5x denně: Snídaně, svačinka, oběd, svačinka, večeře.

Pohlídejte si, abyste do těla dostali všechny vhodné živiny, především bílkoviny a vlákninu. Pozor si dávejte na denní dávku sacharidů a tuků. Dalo by se zjednodušeně říci, že tyto potvůrky jsou pro dietu úhlavní nepřátelé.

Pohlídejte si porce a kalorické hodnoty jídla. Může se vám na první pohled zdát, že je to příšerně složité, ale nemusíte se obávat. Existují různé aplikace a programy, které za vás přísun kalorií a živin pohlídají sami. Postupně získáte přehled a časem se obejdete i bez pomoci techniky.

3) Dostatek tekutin

Pamatujte na pitný režim! Ideální přísun tekutin je cca 2,5 litru denně. Pijte čistou vodu či různé druhy čajů. Maximálně omezte kávu a úplně se vyhýbejte alkoholu, energetickým a slazeným nápojům.

4) Dlouhý spánek

Spánek je při dietě stejně tak důležitý jako ostatní předešlé body. Běžně ponocujete? Myslíte si, že spíte dost? Nedopřejete tělu minimálně 6 hodin spánku? Ihned tento špatný návyk napravte!

Tělo moc dobře pozná, kolik času jste věnovali jeho regeneraci a pokud ne dostatek, proces spalování a trávení se značně zpomalí, rychleji se unavíte a budete během dne mnohem méně výkonní. Lidé pak mají tendenci mylně přisuzovat nedostatek spánku tzv. jarní únavě.

Zatněte zuby, začátky mohou být těžké, ale až je překonáte, celý tento proces se vám může velmi zalíbit. :-)