5 nejlepších tipů pro zařízení dokonalé ložnice

Při zařizování domovů se obvykle největší důraz klade na kuchyň a obývací pokoj, kde trávíme většinu času. Víte ale, že zhruba třetinu života prospíte? To není zrovna málo, a proto se vyplatí pozornost věnovat i zařizování ložnice. Jen tak si užijete kvalitní spánek, díky kterému se celé tělo regeneruje, a navíc se jím oddaluje stárnutí.

1. Světová strana a barevná paleta

Pokud vám to dispozice domu či bytu umožňují, orientujte ložnici na východ. V tomto pokoji by nemělo být příliš teplo, proto je lepší vybírat světové strany, které nejsou tolik vystaveny slunci. Díky umístění na východ nebude ložnice navečer přehřátá a ráno vám první sluneční paprsky pomohou vstát z postele. Špatně samozřejmě není ani umístění ložnice na severní stranu. Dejte ovšem pozor, aby vám v ní nebylo příliš zima. Ani západní strana není pro umístění ložnice passé, nezapomeňte ovšem, že slunce v létě zapadá poměrně pozdě.

Z hlediska barev vsaďte na ty, které jsou vašemu srdci nejblíže. Hodí se ovšem znát určitá pravidla. Správně zvolená barva dokáže ovlivnit kvalitu spánku, ale také náladu a pocity. Pro usínání se nehodí křiklavé a neonové barvy. Například červená by v ložnici vypadala příliš lacině a agresivně. Barvy v ložnici by měly být tlumené a jemné. Ideální jsou pastelové barvy. Obecně se doporučují odstíny modré, levandulové, hnědé nebo béžové. Otevřít se můžete i decentní žluté. Věděli jste, že barvy slunce pozitivně stimulují nervový systém a vyvolávají pocity štěstí?

modra_loznice

2. Dominantní postel s čelem a luxusní matrací

Srdcem celé ložnice je postel. Na kvalitu spánku mají ovšem vliv také matrace a rošt. Luxusní matrace musí být prodyšná a dostatečně tuhá. Její maximální nosnost by měla přesahovat hmotnost spáče. Nejlepší matrace na trhu jsou vyrobeny z pěny, která vašemu tělu při spánku dodá pocit stavu beztíže, což ocení především váš opěrný aparát. S pohodlným spánkem matraci pomáhá také rošt, který optimálně rozkládá tlak vyvíjený na matraci. Rošt by měl být lamelový a umožňovat matraci dobře dýchat. Rošt vždy vybírejte s ohledem na matraci.

V současné době jsou nejoblíbenější postele s vysokým čelem. Rám postele může být z masivu, ale také čalouněný. Čelo je obvykle dominantním prvkem, který na sebe upoutá pozornost. Pokud sáhnete po měkce čalouněném čele, užijete si nejen komfortní spaní, ale také třeba čtení vsedě. Čelo postele vašemu podvědomí ve spánku poskytuje pocit bezpečí, ale také vaši hlavu chrání od chladu pronikajícího ze stěny.

curem

3. Osvětlení pro dokonalou atmosféru

Na kvalitě odpočinku se podepisuje také světelný design. Klíčové je správné rozvržení osvětlení. Chybět nesmí centrální stropní světlo, které osvětlí celou místnost. Postrádat byste němli ani osvětlení doplňkové a náladové.

Doplňkové osvětlení může mít podobu klasických bodovek, zápustného osvětlení nebo osvětlení nástěnného. V rohu místnosti může stát velká stojací lampa. Lampičky nesmějí chybět ani na nočních stolcích z každé strany postele. O náladové osvětlení se postarají například svíčky ve vyšších či nižších svícnech. Sáhnout můžete po aromalampě a kromě měkkého teplého světla plamínku si užívat také příjemné vůně. S navozením intimní atmosféry vám pomohou také LED pásky instalované za čelem postele či kolem rámu lůžka.

osvetleni_loznice

4. Správné rozmístění nábytku

Víte, že nesprávné umístění nábytku může negativně ovlivňovat kvalitu vašeho spánku? Podle feng shui byste nad hlavou neměli mít žádné poličky ani dekorace, které by mohly narušit plynulý tok pozitivní energie. Postel by měla být umístěná čelem ke stěně, neměla by být přímo naproti oknu ani přímo naproti dveřím. Na dveře byste však z postele měli dobře vidět. Vybavení ložnice by mělo být párové. Neměly by chybět dva stolky, dvě lampičky nebo dva obrazy.

Ložnice by měla být především vzdušná, takže ji „neduste“ zbytečně rozměrným nábytkem. Vystačíte si se šatní skříní, postelí, nočními stolky a komodou. Pamatujte, že by se vaše lůžko nemělo odrážet v zrcadle. To totiž může evokovat přítomnost dalších osob v ložnici. S doplňky to nepřehánějte, pamatujte, že méně je mnohdy více.

loznice

5. Dokonalé prostředí

Perfektně zařízená ložnice není jen o vybavení, barvách a doplňcích, ale především o prostředí. Na spaní je nejvhodnější pokojová teplota pohybující se mezi 16–18 °C. Vlhkost vzduchu by se v létě měla pohybovat mezi 40–60 %, v zimě mezi 45–65 %. Důležité je také ticho a naprostá tma. Dokonalé tmy můžete dosáhnout použitím venkovních rolet nebo blackout závěsů. Tyto dva prvky se postarají také o odhlučnění v případě, že máte okna ložnice směrována například do rušné ulice. Na zemi by kvůli hygieně nikdy neměl být celoplošný koberec. Ideální jsou dřevěné podlahy, které budou u postele doplněny kusovým koberečkem, abyste ráno nohy položili na měkký a teplý povrch.

Věnujte zařizování své ložnice dostatek času. Uvidíte, že se odrazí na kvalitě spánku, který ovlivňuje nejen vaši náladu, ale také zdraví.