6 rad, jak zvládnout jet lag neboli pásmovou nemoc

Jak zvládáte časové posuny? Hodinku sem, hodinku tam nemusíte ani zaznamenat. Posun o 6 nebo 8 hodin však již dá člověku pořádně zabrat. Přestože se s jet lagem nevyrovnáte jinak, než že si na časový posun postupně zvyknete, existuje několik rad, které vám pomohou zmírnit jeho příznaky.

Co je to jet lag

Jet lag je anglický výraz, který se u nás překládá jako pásmová nemoc, odborně desynchronáza. Jet lag je možné doslovně přeložit jako tryskáčové zpoždění, což naprosto vystihuje podstatu této nemoci.

Jet lag je spojen především s dlouhým cestováním v letadle, kdy během relativně krátké chvíle překonáte více časových pásem. V krátkém čase si musíte přenastavit své vnitřní biologické hodiny, což se projevuje problémy se spánkem. Nemůžete spát, pociťujete únavu, bolí vás hlava a máte žaludeční potíže. Projev pásmové nemoci je u každého člověka jiný a zpravidla jej ovlivňuje věk člověka.

Obecně platí, že hůře se naše tělo vyrovnává s cestou na východ, kde se hodiny přičítají, než na západ, kde je o několik hodin méně.

cestovani letadlem

Jak pásmovou nemoc úspěšně zvládnout?

Na jet lag neexistuje lék. Existují však metody a postupy, které vám mohou pomoci jeho příznaky lépe zvládnout.

1. Času se začněte přizpůsobovat již před odletem

Podle toho, kam letíte, si přizpůsobte spací návky. Zhruba po hodině posouvejte dobu, kdy jdete spát v závislosti na tom, zda letíte na východ nebo na západ.

2. Nešiďte dobu spánku

Zejména den před odletem si na své luxusní matraci užijte potřebných 8 hodin spánku. Zbytečně si čas spánku nezkracujte. Vše si naplánujte a připravte den předem, abyste se před odletem mohli dobře prospat.

3. Upravte svůj jídelníček a pitný režim

Již několik dní před odletem do svého jídelníčku zařaďte zdravou a lehkou stravu. Rovněž nezapomínejte dostatečně pít. Hodně pijte, a to i během letu. Ideální je voda, ovocné šťávy nebo čaje. Před odletem je dobré pít zázvorový čaj, který nabudí organismus, působí proti bolesti hlavy i nevolnosti.

4. Při letu relaxujte

Dlouhý let−to je čas, který máte jen sami pro sebe. Proto se snažte relaxovat nebo se prospěte. Vyhněte se dlouhému dívání do telefonů a tabletů.

5. Přizpůsobte se místním podmínkám

Po příletu se přizpůsobte místnímu času. Běžte spát až večer a vstávejte ráno. Po příletu si můžete dopřát krátký spánek, který by však neměl trvat déle než hodinu.

6. Hýbejte se a nevyhýbejte se světlu

Ráno po probuzení odtemněte a rozhýbejte se. Tím dáte svému tělu signál, že je na čase vstávat, a lépe si tak zvyknete na nový režim.

jet lag