Přikrývky a polštáře

Také jste už zažili, že jste se celou noc převalovali v posteli a nemohli usnout? Nenapadlo vás, že by za tím mohla být nevhodná přikrývka s polštářem?Je to jedna z věcí, která je v dnešní době často opomíjená.

Všeobecně panuje názor, že když lidé investují peníze do nové postele s matrací a roštem, tak mají vyhráno. Ovšem tak to není! Při spaní se výrazně snižuje celková teplota organismu, a tak zde přikrývka hraje významnou roli. Polštář slouží jako podložka pod hlavu a napomáhá k regeneraci namáhané krční páteře. Z těchto důvodů je jejich správný výběr velmi důležitý.

Výplňový materiál

Důležitým faktorem pro výběr nového polštáře a přikrývky je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. V době, kdy se neustále rozšiřují nejrůznější alergie a astmata, se není čemu divit. Reklamy nás bombardují výhodnými nabídkami antialergických, anatomických či zdravotních polštářů a přikrývek, ale jak se v tom vyznat? Nabízíme stručný přehled nejčastějších materiálů používaných na jejich výrobu. Všeobecně by se tento materiál dal rozdělit do dvou skupin: přírodní vlákna (peří, ovčí vlna) a umělá vlákna (silikonizované, duté, mikrovlákno, pěny apod.)

a) Přírodní vlákna

peří – už naši pradávní předkové dobře věděli, že ptačí peří dokáže pěkně zahřát. Vždyť od tohoto materiálu vznikl také lidový název pro přikrývku – „peřina“. Dovolit si ji mohly pouze majetnější vrstvy, chudobnější si přikrývky vycpávaly slámou nebo používaly různé látky, kožešiny apod. Může se zdát, že se tyto „peřiny“ pomalu z našich domácností vytrácí, ale na vesnicích, chatách a chalupách je ještě často najdeme. Jsou oblíbené díky své schopnosti absorbovat vlhkost, tzn. že během spánku odvádí pot spícího člověka, což moderní umělá vlákna nedokážou. Pro výplně polštářů a přikrývek se používá peří buď prachové nebo praporové, což také určuje jejich kvalitu (prachové peří je jemnější a tím pádem i polštář měkčí).

ovčí vlna – znovu získává oblibu zejména u lidí, kterým záleží na zdravém životním stylu a nechtějí naši planetu zatěžovat umělými výrobky. Ovčí vlna, resp. ovčí rouno, má hned dvě výhody: termoizolační (působí jako tepelný izolant) a hydroregulační (odvádí vlhkost spícího těla mimo ložnou plochu). Když se tyto dvě vlastnosti spojí, vytváří se tzv. suché teplo, které je vhodné při léčbě alergií, astmatu, revmatických, nervových či gynekologických potíží. Za nejvyšší kvalitu ovčí vlny se považuje speciální pletenina „merino“.

b) Umělá vlákna

duté vlákno – jedná se o syntetický výplňový materiál z polyesteru. Jeho předností je především nízká hmotnost a tvarová paměť. Tím, že je vlákno skutečně uvnitř duté, výborně izoluje. Na trhu naleznete duté vlákno buď ve formě polyesterových kuliček nebo v podobě rouna. Kuličky se používají většinou do polštářů, které jsou opatřeny zipem. Pokud vám nevyhovuje dané množství, můžete je jednoduše buď odebrat nebo doplnit.

silikonizované vlákno – v podstatě se jedná o polyesterové vlákno potažené tenkou vrstvou silikonu, takže je hodně měkké a při spaní příjemně přilne k tělu.

A jak je to s údržbou?

Snadno. Tak, jak to dělávaly naše babičky – před spaním vždycky protřepat a několikrát během roku při pěkném slunečném počasí vyvětrat na čerstvém vzduchu. Nezanedbatelnou výhodou všech těchto výplňových materiálů je jejich pratelnost v domácím prostředí. Co potřebujete – pouze dostatečně velkou pračku. Při teplotě 60-90 °C by se měli všichni roztoči zlikvidovat. Ovšem nezbytné je vše důkladně vysušit. Při nedostatečném vysušení by se mohlo stát, že výplň vevnitř začne plesnivět.