Jak prodloužit životnost matrace?

V posteli trávíme třetinu života. Není tedy od věci dopřát si luxusní matraci. Aby nám dlouho vydržela, je nutné o ni správně pečovat.

Údržba matrace přitom není nic složitého. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel a ze své matrace se můžete těšit několik let.

1. Položte ji na pevný a kvalitní rošt

Rošt je základ. Kvalitní rošt s pružnými lamelami poskytne matraci ideální oporu a zabrání vzniku vyboulenin nebo nerovností. 

rost

2. Matraci pravidelně otáčejte

Alespoň několikrát ročně. Předejdete tím proležení matrace na nejvíce exponovaných místech a zamezíte také nadměrnému propocení. Matraci otáčejte nejen ze spodní strany na horní, ale přehazujte také stranu hlavy a nohou.

3. Matrace musí dýchat

Kvalitní rošt poskytne matraci nejen oporu, ale umožní jí také dýchat. Moderní matrace sice bývají velmi dobře větratelné a rychle odvádí vlhkost, položení na neprodyšnou podložku či desku ale může v krajním případě vést až k zapaření a plísním. Matraci prospívá také důkladné větrání ložnice.

4. Používejte ochranný potah

Má vaše matrace snímatelný a pratelný potah alespoň na 60°? Pokud ne, rychle si jej pořiďte. Potah chrání matraci před znečištění (zvlášť, pokud v posteli rádi snídáte), pravidelným praním také zredukujete populaci roztočů. Některé typy potahů se speciálními úpravami také růstu mikroorganismů přímo brání.

údržba matrace

5. Vyvarujte se prudkých nárazů a nadměrné zátěži

Skoky do postele nebo divoké hry dětí neprospívají matraci ani roštu. Stejně tak nedoporučujeme na matraci odkládat těžké předměty – jádro by se mohlo nenávratně zdeformovat.

6. Když je třeba, vyčistěte ji

I samotná matrace se dá čistit. Jen je třeba dvojnásob pečlivě dodržovat pokyny výrobce a nepoužívat agresivní chemická čistidla. Matraci také pomůže občasné vysátí vysavačem.

luxusní ložnice

7. Dodržujte doporučení výrobce

Dostali jste k matraci letáček s pokyny k údržbě? Pokud ne, vyžádejte si informace dodatečně. Výrobce přesně ví, jak nejlépe matraci čistit a udržovat tak, aby vydržela, a abyste ji v dobré víře nepoškodili.

A to je vše. Věříme, že vám bude matrace dělat radost mnoho let, a až přece jen dojde na konec své životnosti, nepřesouvejte ji do dětského pokoje či na chatu – své si odsloužila a zdravý spánek si zasloužíme všichni.