Jak docílit pohodlného spánku na cestách s klimatizací?

Cestujete autem, autobusem, letadlem či jiným dopravním prostředkem několik hodin? Ať už putujeme na dovolenou nebo na pracovní cestu, cíl je pro všechny stejný. Co nejvíce si cestu zkrátit! Oddáváme se spánku, který je většinou všelijaký, jen ne pohodlný. A co když nás do toho všeho zlobí klimatizace? Poradíme vám!

Klimatizace, narušitel spánku!


Zcela běžně v dopravním prostředku s klimatizací nastávají dvě protichůdné a extrémní situace:

1. situace – zima jak na Severním pólu

Setkali jste se někdy v autobuse či vlaku s opravdu velmi výkonnou klimatizací? Máme tím na mysli situaci, kdy u regulace zřejmě dřepí děda mráz a teplotu nastavil extrémně nízko. Otrlý jedinec po pár minutách usoudí, že navléknout si mikinu, není až tak špatný nápad a spokojeně usíná. Naproti tomu křehký zimomřivec zoufale sleduje, jak se mu táhne od úst studená pára a s mírnou panikou loví ve svém zavazadle poslední hřejivý svršek. 

  • Řešení pro zimomřivce

Za každých okolností mějte vždy po ruce hřejivou deku. I kdybyste jí neměli využít kvůli teplu, bude se vám pod ní příjemně spát. Podvědomí si přikrývku rychle spojí se spánkem a můžete tak na cestách prospat mnohem více času.

  • Upozornění pro otrlé!

18°C v ložnici je pro vás zřejmě ideální spací teplota a za jiných okolností by s vámi souhlasil skoro každý odborník. Pozor ale na teplotní šoky, kterým na cestách vystavujete tělo! Když vystoupíte z chladného autobusu přímo do venkovního vedra, můžete se velmi rychle (při nejmenším) nachladit. To není úplně ideální začátek dovolené, co myslíte? Raději cestu vydržte v mikině, než abyste pak proleželi dalších x hodin v posteli. 

spanek v letadle


2. situace – vedro jak na Sahaře

Klimatizace se rozhodla stávkovat a v dopravním prostředku se Luciferovo peklo stává skutečností. Zimomřivec si otře lehce orosené čelo a s prohlášením, že je opravdu teplo a spí dál. Otrlý jedinec ždímá ze svého oblečení litry potu a přirovnává situaci k brutálnímu umírání na Sahaře. Rád by se přidal a vychutnal si kvalitní odpočinek, ale minimálně pot z očí mu v tom brání.

  • Řešení pro otrlé

Šikovným pomocníkem je termofor. Většinou ho najdete pod názvem "zahřívací láhev". Nalijete-li do něj ale ledovou vodu, poslouží vám dlouho i k účinnému chlazení. Láhev si postupně přikládejte k nejcitlivějším teplotním bodům na těle, především na zátylek či lokty.

  • Upozornění pro zimomřivce!

Nezapomínejte průběžně doplňovat tekutiny. I když se cítíte příjemně, ve vysokých teplotách se tělo mnohem rychleji dehydratuje a přinejmenším si koledujete o nepříjemné bolesti hlavy.

Problém s klimatizací většinou nemusí trápit posádku automobilu. Klimatizaci si sami regulují. Ovšem i tady buďte raději připraveni na nejhorší. Nikdy dopředu nevíte, kdy klimatizace začne zlobit i zde.

 

Související články:

6 rad, jak omezit projevy jet lagu na minimum