Jak spolu souvisí spánek a sny?

Nahlédněte s námi do tajemného světa snů a přečtěte si, proč se nám vlastně zdají, čím jsou užitečné a co všechno je může ovlivnit.

Vzpomenete si, co se vám zdálo uplynulou noc? Pokud se vám nic nevybaví, nezoufejte. Je jen malá část těch, kteří si své sny bez problémů vybavují den co den. Většina si vybaví pouze sny, které jim utkvěly v paměti v důsledku intenzivnějšího prožitku. Sny mohou být děsivé, příjemné, bolestné i naprosto zmatečné. Říká se, že ve snech se prolíná naše minulost, obavy a přání. Dokáže člověk sny ovlivnit a souvisí samotný spánek s tím, co se nám bude zdát? Pojďme společně poodhalit roušku „snového tajemství“.

Proč se nám vlastně zdají sny?

Spánek primárně slouží k regeneraci těla i mysli. Ve spánku mozek „neusíná“, nýbrž pracuje na 200 %. Snění je nezanedbatelnou součástí noci a dle nejnovějších vědeckých studií má pro člověka velký význam. Sny se zdají pouze v tzv. REM fázi, ve které dochází k rychlejšímu dýchání a zrychluje se také srdeční tep. REM fázi střídá fáze nonREM. U zdravého jedince se tyto fáze prostřídají za noc až 4x. Snů se nám během noci zdá 8 – 10. Odpověď na otázku, proč se nám vlastně sny zdají, není ani trochu jednoduchá a vědecky nepříliš věrohodně podložená. Existuje však několik teorií:

  • Sny pomáhají regenerovat tělo a mysl – odpoutávají od okolního světa plného starostí
  • Sny pomáhají ukládat myšlenkové vjemy
  • Sny jako forma kompenzace – během dne se nám nedaří, klid nalézáme alespoň v noci
  • Sny pomáhají řešit problémy – ačkoli naše tělo odpočívá, mozek stále hledá odpovědi na nevyřešené otázky
  • Sny pomáhají plnit přání – často se nám zdá o létání a věcech, které v reálném životě nemůžeme mít. I zde působí sny jako určitý druh kompenzace

Můžeme ovlivnit to, co se nám bude zdát?

Sny může nemalou měrou ovlivnit kvalita spánku, ke které přispívá výběr vhodné postele, roštu a matrace, teplota v místnosti i to, jak se cítíme bezprostředně před usnutím. Do ložnice se nedoporučuje dávat příliš aromatické květiny. Sny však může ovlivnit vůně a pach. Bylo prokázáno, že osoby, které usínaly v přítomnosti čerstvých růží, měly příjemné sny. Naopak osoby, kterým vědci spánek „ozvláštnili“ pachem zkažených vajec, trápily noční můry.