Latexové matrace pro alergiky

S alergiemi se setkáváme čím dál častěji. Nemusíte mít nijak citlivý organismus, a přesto váš imunitní systém vyhodnotí určitou situaci tak, že s ní začne bojovat. To je v podstatě alergie - zvýšená citlivost na látky, které běžnému člověku žádné problémy nezpůsobují.

Objevuje se v podobě otoků, rýmy, ekzémů, dušností, ale může vyvolat i astmatický záchvat. Všechny tyto příznaky jsou velmi nepříjemné a občas, ve spolupráci s odbornými lékaři, bývají minimalizovány.

Ovšem daleko praktičtější je alergenům se vyhýbat. Říkáte si, že někdy to moc možné není, obzvláště v případě alergie na pyly kvetoucích stromů, těm se prostě nevyhnete. Ale pokud jste alergičtí na prach a roztoče, výborným prostředkem, jak styk s nimi do určité míry omezit, je zvolit vhodnou matraci. Správnou volbou jsou latexové matrace.

Stojí za tím latex

Latex je tekutina, která vytéká z některých rostlin v případě poškození (např. kaučukovník). Na vzduchu se sráží a zaceluje jejich rány. Zároveň je hořký, až jedovatý, což odpuzuje býložravce, kteří by si jinak na rostlině rádi pochutnali. Z přírodního latexu, který je cíleně pěstován na asijských plantážích, se vyrábí syntetický latex. Ten bychom u nás našli např. v pneumatikách, pánských ochranách, hadicích, těsnění apod.

Latex v matracích

Pro výrobu matrací se používá směs latexu (někdy nazývaného také kaučuku) přírodního a syntetického. Latexové matrace jsou charakteristické svou prodyšností, kterou zajišťují odvzdušňovací kanálky. Proto je vhodné je uložit na lamelový rošt, který zároveň umocní jejich ortopedické vlastnosti. Jedná se o měkčí materiál, proto bývá občas vyztužen kokos-latexovou deskou. Komfortní latexové matrace poskytují elasticitu, tvarovou stálost a dlouhou životnost. Jednotlivé druhy matrací se liší počtem anatomických zón, výškou jádra, provedením atd. Ovšem vždy zaručují antialergické vlastnosti.

Volba potahu

Pokud bychom ani tímto výčtem vlastností nepřesvědčili alergiky, že latexové matrace jsou pro ně velmi vhodné, nabídka antialergického potahu je snad přesvědčí. U většiny matrací je možné zvolit si potah s takovou povrchovou úpravou, která vyhovuje právě vašim požadavkům. Pratelnost na vyšší teploty, které s případnými roztoči a bakteriemi zatočí, je samozřejmostí.