Nachystejte sebe i svou ložnici na jaro

Příroda se probouzí, rozkvétá a vzduch je plný vůní a zpěvu ptáků. Pokud vám zrovna do zpěvu není, pijete jednu kávu za druhou a nejraději byste první jarní dny prospali, dopřejte si oddych.

Zvířata jarní únavu neznají, na rozdíl od lidí ale většinu zimy prospí. Podobně dlouhý spánek si dopřát nemůžeme (ani by pro nás nebyl zdravý), můžeme ale zapracovat na tom, aby náš každodenní spánek byl maximálně kvalitní.

Kvalitní spánek ale vyžaduje 3 opatření:

1. důkladný úklid ložnice,

2. pořízení kvalitního vybavení,

3. péči o sebe.

Jarním úklidem proti jarní únavě

Každá matrace je rájem pro roztoče. Je v ní totiž teplo, vlhko a spousta částeček kůže, kterými se tito nezvaní hosté živí. Jejich exkrementy jsou přitom velmi nebezpečné a alergie na ně patří mezi nejčastější v České republice.

Roztočů se zbavíte jedině pravidelnou péčí o matraci. Na jaře ji proto vytáhněte na sluníčko a nechte ji tam klidně celý den. Můžete ji také poprášit jedlou sodou a následně vyluxovat. Podobně se postarejte i opolštář a peřinu.

I přes sebelepší péči ale pár roztočů ve vaší posteli zůstane a dále se množí. Zhruba po 7 letech tak přichází čas na výměnu matrace za novou.

Výběr matrace neuspěchejte

Při výběru nové matrace, peřiny nebo polštáře se zaměřte na prodyšnost a ortopedické vlastnosti. Jedině tak nebudete ráno vstávat s bolestí zad nebo hlavy. I v noci bude váš spánek daleko klidnější, protože se nebudete převracet a hledat správnou polohu.

U přikrývky a polštáře dbejte na to, aby je bylo možné prát. Čím vyšší teplotu snesou, tím více roztočů, virů a bakterií se zbavíte. Ráno tak už nebudete kýchat nebo mít oteklé oči.

Do postele s klidem

Ani luxusní matrace jako je Curem C 5000 či špičkový polštář vám ale nepomohou, pokud večer uléháte s hlavou plnou starostí a spíte méně než 8 hodin. Pro dokonalý odpočinek je důležité zklidnění, ke kterému vám před spaním pomůže třeba:

  • masáž,
  • horká koupel s vonnou solí a svíčkami,
  • aromaterapie,
  • heřmánkový čaj.