Nová studie: Přerušovaný spánek je skoro stejně škodlivý jako žádný spánek

Trávíte noc převalováním z boku na bok? Budí vás často plačící dítě, chrápající partner nebo hluk z ulice? Takový spánek není příliš vydatný, protože se při něm narušuje přirozený cyklus spánkových fází. Podle nejnovější studie se přerušovaný spánek dokonce téměř vyrovná tomu, jako byste nespali vůbec.

I jedno probuzení během noci škodí

Tým vědců z univerzity v Tel Avivu zkoumal skupinu studentů, kteří první noc nerušeně spali celých osm hodin a další noc byli čtyřikrát probuzeni. Po obě rána pak studenti plnili různé úkoly. Vědci tak zjistili, že následky přerušovaného spánku jsou:

  • poruchy soustředění
  • zhoršení nálady
  • únava

Vedoucí týmu univerzitních vědců se domnívá, že čím častěji je spánek přerušován, tím horší jsou pak zmíněné negativní symptomy. Každé přerušení spánkového cyklu nás v podstatě okrádá o několik hodin kvalitního spánku, protože cyklus musí začít nanovo.

Vsaďte na pohodlí a špunty do uší

Jak zajistit, aby vás ze spánku nic nerušilo? Základ je kvalitní matrace, která se přizpůsobí vašemu tělu, nikde vás nebude tlačit, a vy se na ní nebudete tak často převalovat. Pomůže vám i anatomický polštář, který poskytne ideální oporu vaší krční páteři. Uvidíte, že rozdíl poznáte už první noc.

Pak už jen zbývá pojistit se proti hluku nebo světlu, se kterým nic nenaděláte. Pokud vás tedy čas od času budí sousedův štěkající pes, auta pod vašimi okny nebo partnerův příliš časný budík, vyzkoušejte spát se špunty do uší.

Na příliš jasný měsíc, rozsvícené světlo ve vedlejší místnosti nebo svítání zase funguje maska na oči.

Nenechte se zbytečně ochudit o kvalitní spánek! Nikdo přeci nestojí o neustálou únavu a špatnou náladu.