Pijete rádi kávu? Proč ne, ale...

Proč někoho káva stimuluje a jiný po ní rázem usne? Proč bychom se měli vyvarovat jejímu častému užívání a pití před spaním? Odpovědi se dozvíte v našem článku.

Někdo si ráno bez kávy nedovede představit, jinému nechutná a odmítá ji. Káva neodmyslitelně patří k dnešnímu modernímu rychlému způsobu života a dá se říct, že se stala legální drogou. I když je to možná až příliš nadsazené tvrzení, pravdou je, že obsahuje kofein, který povzbuzuje naše tělo, tlumí pocity únavy a ospalosti, stimuluje k dalším výkonům. Ale jak to tedy je, vytváříme si závislost na kávě? Má jen negativní nebo i pozitivní účinky? Kolik jí můžeme vypít, abychom neuškodili našemu organismu? Proč ji není dobré pít před spaním? Čtěte dále.

Seznamte se, prosím...

Káva je nápoj získaný z kávových zrn, což jsou plody rostliny zvané kávovník. Její semena se upraží, pomelou a tento vytvořený prášek se použije k přípravě kávy. Má většinou černou barvu a velmi silnou aromatickou vůni. U nás je nejoblíbenější káva arabika a robusta. Mícháním s různými přísadami dosahuje širokého spektra chutí a vůní. Za pravlast kávy je považována Etiopie, kde divoké keře kávovníku rostou dodnes. V Čechách se poprvé objevuje na sklonku 16. stol., ale větší rozmach nastal až v meziválečném období 20. století. I když byl po druhé světové válce z nedostatku kávy a financí pozastaven (káva byla často nahrazována cikorkou nebo meltou), zejména v posledních letech se kvalitní kávě a náležitému postupu přípravy otevřely dveře dokořán a obliba neustále vzrůstá.

Kofein a naše tělo

Alkaloid kofein, který je nedílnou součástí kávy, povzbuzuje srdeční činnost. Působí jako stimulátor centrální nervové soustavy, zlepšuje vnímání, zrychluje tok myšlenek, urychluje dýchání, částečně zvyšuje i krevní tlak. Podporuje odbourávání tuků, vylučování žaludečních a žlučových šťáv. Zmenšuje pocit únavy a celkově stimuluje k vyššímu výkonu.

Po vyjmenování těchto převážně příznivých účinků na náš organismus si možná řeknete, že na kávě v podstatě není nic špatného. Musíme vás ovšem upozornit, že v některých případech tomu tak být nemusí např. káva může vyvolat třes rukou, neklid, poruchy vnímání. Lidé trpící pálením žáhy by měli pití kávy úplně vynechat, protože někdy dochází k bolestem a překyselení žaludku. Káva může snížit vliv některých léků. Zvyšuje vylučování vápníku v těle, proto by každý, kdo denně vypije více šálků kávy, měl jíst hodně mléčných výrobků.

Kofein má močopudné účinky a dehydratuje organismus, z tohoto důvodu je doporučováno ke kávě vypít alespoň sklenici vody. Zvyšuje srdeční činnost a přispívá k onemocnění srdce (nejčastěji infarkt) a ledvin. Maminky by si měly dát na pití kávy velký pozor! Placentou proniká kofein až k plodu, a ten může způsobit až zastavení jeho růstu. V období kojení pak přechází do mateřského mléka, což má za následek špatné usínání a podráždění miminka.

Chcete-li dobře spát, kávu vynechejte

Za přijatelné množství kávy se považuje maximálně 5 šálků silné kávy denně. Vstřebávání kofeinu v těle je celkem rychlé – k maximální koncentraci dochází během 1 – 2 hodin, není tedy vhodné pít kávu těsně před spaním. Častým užíváním si naše tělo vytvoří vůči působení kofeinu imunitu, což je jedna z možných příčin, proč na některé osoby účinkuje intenzivně a na jiné nemá vliv žádný.

Chcete-li se dobře vyspat, kávu vynechejte alespoň 4-6 hodin před spaním. Naopak pociťujete-li únavu a potřebujete spánek zahnat, dejte si šálek kávy, ale nepřehánějte to. I malé množství může být pro někoho příliš.