Podzimní bylinky, které zaženou nachlazení, únavu i nespavost

S úbytkem slunečních paprsků nám dochází energie, v chladných dnech snadněji podléháme nachlazení a rýmě, hlavou se nám hodí chmurné a melancholické myšlenky. Takový už je podzim. Pojďme proti tomu letos něco udělat. Léky na všechny potíže najdeme v přírodě. Stačí se jen rozhlédnout.

Seznamte se s pěti podzimními bylinkami, které využijete od kořene po listy.

Jitrocel

Zelené listy jitrocele můžeme na polích a loukách sbírat od jara do podzimu, dokud nepřijde velká zima, která jim nesvědčí.

  •  Jde o protizánětlivou bylinu, která je užitečná při onemocnění dýchacích cest. Odhleňuje, ulevuje při kašli i astmatu, čistí plíce. Zelené listy jitrocele se používají k urychlení hojení ran.

Z čerstvých i sušených listů si můžete připravit jitrocelový čaj. Smíchání odšťavněných listů, medu, cukru a vody si připravíte léčivý sirup.

jitrocel

Kopřiva

I když kopřivu považujeme spíše za jarní bylinu, jsou jich plné louky i na podzim. Při sběru nevynechejte listy ani kořeny.

  • Kořen kopřivy je skvělým pomocníkem při podzimní detoxikaci žaludku, pomáhá při onemocnění plic a průdušek a je dobrým zdrojem železa. Listy pak pročišťují krev, podporují krvetvorbu a zmírňují bolesti hlavy.

Z obou částí rostliny si pravidelně vařte čaj, jinak svým účinkům nedostojí.

kopriva

Kostival

Kostival najdete na chladných a vlhkých loukách či podél cest ještě v listopadu. Využijete z něj kořen i zelené listy.

  • Z listů připravený odvar si přidejte do koupele a nechte působit proti bolestem kloubů. Kořen usušte, nastrouhejte a přimíchejte do krému. Ten používejte na masáže bolavých kloubů i na otoky a opuchliny.

Zevně můžete používat i tinkturu z nakrájeného kořene naloženého v lihu. Nikdy ho ale neužívejte vnitřně!

kostival

Kozlík

Ačkoliv nás kozlík lékařský na první pohled nezaujme a svým pachem přímo odradí, neměli bychom ho přehlížet. Sklízet jeho oddenky s kořeny (ne nadzemní část) můžeme od října do listopadu na vlhkých místech, loukách i lesích.

  • Dokáže ulevit od psychického napětí, nervového vyčerpání i nespavosti. Zmírňuje žaludeční křeče. Jeho pomoc ocení i ženy při menstruaci či v přechodu.

Z čerstvých kousků kozlíkového kořene a lihu si připravte alkoholovou tinkturu. Pozor, kozlík je návykový a určitě jej neužívejte v době těhotenství a kojení.

Šípky

Šípky, plody růže šípkové, se v letošním roce začínají červenat už na začátku září. Počkejte si však až budou dokonale vyzrálé, aby měly co nejvyšší obsah vitamínu C.

  • Šípky utužují fyzické i psychické zdraví, posilují nervy i imunitu, pomáhají při nachlazení, onemocnění ledvin či cév a jsou prospěšné i pro hormonální systém.

Nejoblíbenějším způsobem jejich využití je vaření šípkového čaje. Jinak můžete zkusit připravit třeba sirup, džem nebo víno. Šípky se obvykle suší, ideálně pomalu, na vzduchu. Nemusíte se ale bát použít je i čerstvé.

sipky

 

Tip: Přečtěte si další článek a objevte léčivou moc bylinek.