Pracujete v noci? Pozor na zdraví!

Noční sovy. Kreativci, umělci, lékaři i lidé pracující na směny ve fabrikách. V noci dnes pracuje velká skupina lidí. Znáte rizika, která s sebou noční směny přináší? Prozradíme vám, jaký vliv má práce přes noc na zdraví a na psychiku.

Nedostatek spánkového hormonu páchá škody

Práce v noci nabourává pravidelné cykly, na které je lidské tělo připravené. Tělo během noci vytváří hormon melatonin ovlivňující spánek – vrchol jeho produkce nastává mezi 2. a 4. hodinou ráno. V případě, že pracujete v noci, obelstíte své tělo. Když ulehnete až ráno, tvorba hormonu bude velmi nízká – proto se vám nebude spát dobře.

jefferson-santos-9SoCnyQmkzI-unsplash

 Co způsobuje práce na směny?

Dlouhodobá nízká produkce hormonu melatoninu se negativně odráží na fyzickém a psychickém stavu. Vědci přišli se zjištěním, že malé množství melatoninu u pracovníků nočních směn podporuje tvorbu nádorů a zvyšuje výskyt rakoviny. Jaké jsou podle odborníků na spánek další zdravotní komplikace způsobené nepravidelným spánkem?

  • Problémy s imunitou a metabolismem 
  • Zvýšené riziko obezity
  • Zvýšené riziko tvorby žaludečních vředů 
  • Pokles sexuální náruživosti
  • Onemocnění srdce a cév
  • Poruchy spánku a psychiky

Výše uvedená rizika se mohou objevovat v různé míře. Navíc se mohou objevit i 5 let po ukončení práce na směny.

 

 jefferson-santos-9SoCnyQmkzI-unsplash

Jaké je řešení?

Pokud pracujete na směny, nepodceňujte pravidelné preventivné prohlídky a věnujte se svému zdraví, doporučují vědci. Řešením jsou také doplňování melatonitu ve formě tabletek dostupných na českém trhu.

Nejvíce vám pomůže kvalitní a pravidelný spánek. Luxusní a pohodlná matrace přesně pro vás podpoří spánek i přes den. Díky pěně, která odlehčuje a podpírá, zažijete stav beztíže a ponoříte se do hlubokého spánku v kteroukoliv denní hodinu. Nebojte se investovat do kvalitní matrace a užijte si spánek i v průběhu dne.