Seznamte se s 5 tipy na luxusní relaxaci

Věděli jste, že byste si každý den měli vyhradit určitý časový úsek, ve kterém se budete věnovat jen sobě? Během této doby nebudete na příjmu, pustíte z hlavy veškeré starosti a soustředíte se jen a jen na sebe. Metod relaxace je mnoho, ale my vám představíme ty nejoblíbenější.

Co je to relaxace?

Relaxace je součást naší psychohygieny. Jedná se o stav, kdy se uvolňuje nejen svalové, ale také psychické napětí. Pomocí relaxace dokážete nabrat nové síly, zregenerovat tělo a duši, ale také získat odstup od aktuálních problémů. Proto by se měla stát nedílnou součástí vašeho života. Každý den byste si měli vyšetřit čas, který budete věnovat relaxaci.

Co se během relaxace děje? Dochází k uvolňování stresu z buněk, které tak mohou přijímat potřebné množství kyslíku, vody a dalších důležitých živin, které jsou nezbytné pro jejich regeneraci.

Metody relaxace

Relaxace může být u každého jiná. Někdo relaxuje aktivně, například chodí na procházky se psem, jezdí na kole nebo maluje. Existuje však také pasivní relaxace, kdy neděláte zkrátka nic. Soustředíte se jen na svůj dech a na svoje tělo. Pasivní relaxace není lenošení a čas od času byste si ji měli dopřát. Jaké relaxační metody jsou nejoblíbenější?

1. Masáže

Masáží je dostupná celá řada a každému může sedět něco jiného. Všechny masáže vás však mají zbavit stresu, duševního napětí a únavy. Mají vám dodat elán, energii a zregenerovat vás. Účinky masáže můžete zintenzivnit vhodnými pomůckami, jakými jsou éterické masážní oleje nebo lávové kameny. Oblíbená je masáž bylinnými razítky, které do těla uvolňují aktivní látky. Oblíbené jsou také masážní svíčky, které se po rozehřátí přemění na masážní olej. Stačí ji jen zapálit a pak si užít opojně voňavou masáž.

masaz

2. Aromaterapie

Aromaterapie je holistická metoda, která pro dosažení a uchování fyzické a psychické pohody člověka používá vůně rostlin. V některých případech se může aromaterapie stát vhodnou alternativou ke klasickým léčebným postupům. Pro aromaterapii se používají éterické oleje. Získávají se lisováním nebo destilací ze žlázek na povrchu rostlin. Éterické oleje je možné inhalovat pomocí aromalampy, ale také se používají do koupelí, na masáže nebo na obklady.

3. Saunování

Saunování je rovněž jednou z relaxačních metod. Oblíbené je především v zimě. Díky zvyšující se tělesné teplotě totiž dochází k narůstání hladiny hormonu serotoninu, který v nás probouzí pocit štěstí a spokojenosti. Kromě toho se během saunování vyplavují endorfiny, které příjemné pocity ještě více podpoří, zlepšuje se krevní oběh a uvolňují se svaly.

 sauna

4. Návštěva wellness a SPA

Pod pojmem wellness se vám pravděpodobně vybaví resorty s nabídkou nejrůznějších relaxačních a hýčkajících metod. Význam tohoto slova je však mnohem širší. Obecně zahrnuje aktivní i pasivní činnosti, které přispívají k vašemu zdraví, kráse, mládí, kondici a dobré náladě. SPA je označení pro procedury a kúry přímo spojené s vodou. Nejčastěji se jedná o koupele, a to minerální, perličkové, uvolňující olejové, koupele s květinami, aroma koupele, ale také sprchy.

5. Jóga

Jóga patří mezi účinné a efektní formy, jak relaxovat. Dochází při ní k naprostému propojení fyzické a duševní stránky. Jóga není jen o fyzickém cvičení, je také o práci s dechem, o čakrách a vnitřních energetických centrech. Jde o komplexní postoj k životu.

yoga

Důležitost kvalitního spánku

K tomu, abyste se cítili dobře, nepotřebujete jen relaxaci, ale také zdravý spánek, během kterého se vaše tělo, ale i mysl regeneruje. Kvalitního spánku dosáhnete, pokud budete spát na luxusní matraci a ve správně zařízené ložnici.

Správnou matraci vybírejte podle svojí hmotnosti, ale také podle preference spánkové polohy. Každá poloha si totiž žádá jinou tuhost matrace. Nezapomeňte také na dostatečnou prodyšnost, díky které se během spánku nebudete potit.

spanek

Jak na správné vybavení ložnice:

  • v ložnici by neměla být žádná elektronika,
  • pocitu harmonie dosáhnete výmalbou v decentních barvách,
  • podle učení feng-šuej je ložnice párovým prostorem, ve kterém by mělo být vše dvakrát, tedy dva noční stolky, dva obrazy apod.,
  • ložnice by neměla být zaskládaná nábytkem, naopak by měla být vzdušná.

Nezapomeňte své tělo pravidelně odměňovat vhodnou relaxační metodou a kvalitním a dostatečným spánkem.