Spánek vs. zkouškové

Zkouškové období. Studenty proklínané období plné stresu, učení a nedostatku spánku. Pokud máte takového studenta doma, nebo jím sami jste, určitě dobře víte, o čem mluvíme. Jenže právě spánek je ve zkouškovém období nesmírně důležitý a rozhodně se ho nevyplatí podceňovat.

Spousta studentů totiž bojuje s nedostatkem času před zkouškou tak, že se okrádá o spánek. Učí se dlouho do noci, dopuje se kávou, čajem a energetickými nápoji a spí třeba jenom tři nebo čtyři hodiny denně. Jenže právě to je ve zkouškovém období ta největší chyba.

Více spánku - lepší paměť

Spánek je totiž nesmírně důležitý. A pro studenty zvlášť. Nejen, že když se nevyspí, jsou druhý den podráždění, malátní a unavení, ale hůř se jim učí.

Mozek má větší problémy s tím zpracovat informace a to, co se studenti snaží dohonit učením dlouho do noci, tak zase záhy ztratí.

Kromě toho že nevyspalý člověk hůř vstřebává nové informace, bez spánku si hůř pamatuje i ty naučené. Právě ve spánku se totiž mozek vypořádává s naučenými informacemi, třídí je a ukládá je do dlouhodobé paměti.

Pokud se student okrádá o spánek, okrádá se tak i o to, co se už naučil a zbytečně ztrácí čas tím, že si některé věci opakuje stále dokola.

Recept na úspěch - neměnit režim

Základní rada je přitom jednoduchá – nezapomínat u učení na kvalitní spánek:

  • Nejméně šest hodin denně je prostě potřeba.
  • Samozřejmě na kvalitní matraci a v dobře vyvětrané místnosti, kde není zapnutá žádná televize či počítač. Jedině tak je totiž spánek opravdu kvalitní.
  • Ideální je spát stejně jako ve zbytku semestru. Tedy nejen spát stejný počet hodin, ale dodržovat i stejný režim – chodit do postele ve stejnou dobu a ve stejnou dobu také vstávat. Tělo je totiž na takový režim navyklé a umí při něm optimálně fungovat – tedy pokud běžně nespíte třeba jen tři hodiny denně.