Spíte dost? Záleží, kolik je vám let

Až vám bude někdo tvrdit, že se má spát 8 hodin denně, upozorněte ho na několik faktů. Délka spánku se s věkem mění, proto miminka, dospělí a důchodci spí úplně jinak. Kromě toho se liší spánkové preference a potřeby každého z nás.

Problematikou správné délky spánku se vědci zabývají už desítky let. Když totiž spíme málo, jsme unavení a naše pracovní výkonnost klesá. Pokud ale spíme moc, vstaneme zase unavení.

Miminka a děti délku spánku příliš neřeší. Kojenci prospí 18-20 hodin denně a nikdo je k tomu většinou nenutí. Předškoláci spí zhruba 12 hodin denně, často je ale problém nahnat je do postýlek. Se školní docházkou začíná platit populární pravidlo 8 hodin, už v tomto období se ale začínají projevovat rozdíly.

Jste krátký, nebo dlouhý spáč?

Některé děti ponocují a ráno jsou plné energie. Jiné zívají i po 9 hodinách spánku. Rodiče tak kromě svého spánkového režimu musí řešit i ten dětský.

Obecně ale můžeme spáče rozdělit do dvou skupin:

1. Krátcí spáči jsou lidé, kterým stačí výrazně méně spánku, než je doporučovaných 8 hodin. Známé jsou i případy perfektně zdravých lidí, kteří dlouhodobě spí jen 4 hodiny denně.

2. Dlouzí spáči naopak vyžadují 9-10 hodin spánku denně. Pokud je nemají, celý den s nimi nic není.

Zjistěte, co vám nejvíce vyhovuje

Čím dříve naleznete svou optimální délku spánku, tím lépe. Můžete ji otestovat třeba tak, že několik týdnů budete chodit do postele ve stejnou hodinu. Po nějaké době se ráno začnete budit rovněž ve stejný čas. Snadno tak určíte, kolik hodin vaše tělo potřebuje.

Druhou možností je spánkový deník. Zapisujte si do něj:

  • co jste dělali, jedli a pili před spaním,
  • v kolik hodin jste si šli lehnout,
  • v kolik hodin jste ráno vstávali,
  • jak jste se ráno cítili odpočatí,
  • jak unavení jste se cítili přes den.

Už zhruba po měsíci vedení spánkového deníku jistě vypozorujete konkrétní vzory, které u vás vedou k dokonalému odpočinku.

Nepodceňte vybavení ložnice

Důležitým faktorem pro kvalitní odpočinek je bezpochyby také pořádná matrace. Jedině na takové se vám bude spát jako v bavlnce a ráno nebudete rozlámaní. Všechny matrace Curem mají skvělé ortopedické vlastnosti a pokud je doplníte zdravotním polštářem, jistě budete spát jako miminko.