Teď upřímně: Kdy večer vypínáte počítač a mobil?

Pracujete často dlouho do noci? Sjíždíte ještě těsně před spaním Facebook nebo jen tak brouzdáte po internetu? Podle lékařů a vědeckých pracovníků tím ohrožujete kvalitu vašeho spánku! Svítící displej totiž nevytváří prostředí, ve kterém je možné přirozeně usnout. To pak vede k různým poruchám spánku a únavě.

Dopřejte svému tělu tmu

Už dávno neplatí, že po západu slunce nastává temná noc. Místo toho se rozsvěcuje veřejné osvětlení, zářivky a lampičky. Hodně světla ale vydávají i televize, počítače a telefony.

Problém je, že spánkový hormon melatonin se uvolňuje pouze ve tmě.

Jestli jste zvyklí usínat u počítače nebo s chytrým telefonem v ruce, váš spánek nepřichází přirozeně, místo toho usnete mnohem později, a spánek navíc díky snížené hladině zmíněného hormonu není příliš vydatný.

Používání počítačů nebo chytrých telefonů těsně před spaním má podle vědců z univerzity ve Washingtonu negativní vliv na produktivitu. Vědci provedli experiment se dvěma skupinami lidí – ta skupina, která nepoužívala chytré telefony po deváté hodině večerní, byla druhý den mnohem aktivnější!

Všechny obrazovky vypínejte alespoň hodinu před spaním

Večer v posteli možná stihnete udělat spoustu práce, připravujete se tím však o zdravé spaní.

  • Vyzkoušejte vypnout veškerou elektroniku třeba v devět hodin večer. Zkuste se vrátit ke knížce, kterou jste nikdy nestihli přečíst nebo si pustit hudbu a zavřít oči.
  • Klidná relaxace před spaním přispěje i k vaší psychické pohodě, stihnete si totiž urovnat myšlenky a trochu zpomalit po celodenní práci. Spousta lidí řeší svůj stres přejídáním, uklidňujícími léky nebo cigaretami. Přitom stačí hodina relaxace a dechového cvičení.

Ráno možná zjistíte, že jste se opravdu vyspali mnohem lépe a máte tedy i více energie a chuti pracovat!