Tipy, jak zařídit ložnici pro zdravý a kvalitní spánek

Věděli jste, že kvalitu spánku dokáže do značné míry ovlivnit i zařízení ložnice? Barvy, vzory, vůně, poloha postele, ale i matrace, peřiny a polštáře, to všechno jsou věci, které mohou přispět k lepšímu spánku. Kterým konkrétním detailům byste měli věnovat pozornost, pokud chcete vaši ložnici proměnit na dokonalé místo na odpočinek?

vhodne-dekoracie-napriklad-obrazy-pomozu-premenit-chladny-priestor-na-skutocny-domov-v-ktorom-sa-budete-citit-prijemne

Na vhodných dekoracích záleží

Příliš mnoho rušivých prvků v ložnici může působit rušivě. V důsledku toho váš mozek nebude schopen tak rychle "vypnout", což se projeví i na kvalitě vašeho spánku. Dejte si proto pozor, abyste to nepřehnali s množstvím obrazů, soch a dalších dekorací. Snažte se ložnici zařídit v elegantním, minimalistickém stylu.

Samozřejmě, vhodné dekorace pomohou proměnit chladný prostor bez emocí na skutečný domov, v kterém se budete cítit příjemně. V tomto směru jsou skvělou volbou kvalitní obrazy. Konkrétně, do ložnice se velmi hodí například obrazy květy. Ty navodí pozitivní atmosféru a mají upokojující vliv. Sáhněte po obrazech potisknutých ekologickými barvami, které nezapáchají a do vzduchu neuvolňují škodlivé chemické látky.

do-spalne-sa-hodia-obrazy-s-kvetmi-navodia-pozitivnu-atmosferu-a-maju-upokojujuci-vplyv

Pozor na příliš živé barvy

Psychologie barev se jednoduše nedá oklamat. Pokud stěny vaší ložnice vymalujete příliš výraznou oranžovou, žlutou nebo červenou, nemůžete se divit, že večer se vám nebude dařit tak rychle usnout a kvalita vašeho spánku také nebude nejlepší. Z tohoto hlediska upřednostněte tmavší a jemnější odstíny. Skvělou volbou jsou například zemité barvy - béžová, písková, světlejší hnědá, případně světlé pastelové odstíny modré nebo zelené.

Vhodné umístění postele

Postel se snažte umístit tak, aby nebyla v těsné blízkosti okna. Na jedné straně na vás může přes těsnění foukat studený vzduch, ale zároveň přes sklo snadno proniká do interiéru hluk z okolí, který vás bude rušit při spánku. Vhodné není ani umístění postele hned vedle radiátoru. Horký vzduch nepřispívá dobře ke kvalitě spánku.

postel-sa-snazte-umiestnit-tak-aby-nebola-v-tesnej-blizkosti-okna-a-ani-radiatora

Matraci nepodceňujte

Dobrá matrace je základem pro nerušený zdravý spánek. Skvělou volbou jsou luxusní matrace vyrobené z kvalitní líné pěny, která je dostatečně pevná, ale zároveň elastická a má vynikající průdušnost. Takové matrace poskytují perfektní oporu těla a pomáhají bojovat s bolestmi zad, svalů nebo kloubů.

Kvalitní polštáře a přikrývky

I vám se někdy stane, že ráno vstanete a bolí vás hlava, případně celá krční páteř? Příčinou je většinou nekvalitní polštář. Pokud si chcete dopřát skutečně zdravý spánek jako na obláčku, sáhněte po moderních ergonomicky tvarovaných paměťových polštářích.

Podstatnou roli hraje i přikrývka. Při ní je důležité, aby byla nejen dostatečně teplá, ale i průdušná. Nestane se vám tak, že se pod ní budete nadměrně potit. Výbornou volbou jsou přikrývky vyrobené ze 100 % saténové bavlny.

ak-si-chcete-dopriat-zdravy-spanok-ako-na-oblaciku-siahnite-po-modernych-ergonomicky-tvarovanych-pamatovych-vankusoch

Osvětlení ložnice

Příliš silné studené světlo v ložnici může narušovat tvorbu spánkového hormonu melatoninu, v důsledku čehož se vám nebude dařit dobře usnout. Upřednostněte proto svítidla s jemnějším žlutým světlem, které je pro lidské oči přirozenější. Skvělou volbou jsou žárovky s možností regulace jasu, díky kterým si v ložnici dokážete vytvořit dokonalou večerní atmosféru.

V neposlední řadě, do ložnice si nainstalujte kvalitní závěsy, prostřednictvím kterých si budete umět vytvořit příjemné zatemnění i v době, kdy bude venku plně svítit slunce. Výborným řešením jsou nepřehledné závěsy nebo rolety či žaluzie.

Foto: Nostre.sk