Toužíte po lepším spánku? Dodržujte pravidelný večerní rituál

Poučte se od svých dětí

Mnoho rodičů se jistě s večerními rituály setkalo u svých miminek. A většina z nich tvrdí, že fungují. Večerní rituály u dětí obvykle zahrnují koupání, ztlumení světel, čtení pohádky nebo mazlení s rodiči. Jedná se o činnosti, které se opakují každý večer, a tak miminko ví, že je čas na spánek. Dítě usíná klidné a spokojené. Všechny aktivity jsou totiž zklidňující a mírumilovné.

Zklidňujícím aktivitám by se před spaním měli věnovat i dospělí. Aby se z činnosti stal rituál, je potřeba ji pravidelně dodržovat. Abyste mohli začít sklízet zasloužené plody, měli byste rituál praktikovat alespoň 21 po sobě jdoucích dní. To bude vyžadovat disciplínu, trpělivost a důslednost.

5 nejoblíbenějších večerních rituálů

Večerní rituály mají společné to, že se jedná o činnosti, které zklidňují. Měli byste si při nich cítit dobře. Důležité je připravit si prostředí a nenechat se ničím rušit.

1. Horká koupel

Každý večer si dejte horkou vanu nebo alespoň sprchu. Teplá voda totiž dokáže snížit svalové napětí. Při postupném chladnutí těla navíc dochází ke zpomalení tepu a dostaví se pocit příjemné únavy. Ideální je, pokud si horkou vanu dopřejte zhruba 90 minut předtím, než ulehnete do postele. Tělo tak bude mít dostatek času na to, aby vychladlo.

ritualy_pred_spanim

2. Aromaterapie

Oblíbeným večerním rituálem je uklidnění těla i mysli aromaterapií. Vonné olejíčky můžete vdechovat, koupat se v nich nebo je používat při masáži. Jestliže trpíte nespavostí, vyzkoušejte éterické oleje s vůní levandule, růže, vanilky, ylang-ylang, geránia, heřmánku, kadidla, kozlíku, meduňky, myrhy, nardu nebo santalu. Olejíčky můžete nechat odpařovat pomocí aromalampy, difuzéru, ale také si je nakapat do vany nebo přidat do masážního oleje. Každému vyhovuje jiná vůně, proto je potřeba vyzkoušet, která vám bude sedět nejlépe.

Recept pro dobré usínání:

  • 5 kapek levandule angustifolia,
  • 5 kapek citronu,
  • 5 kapek cypřiše.

Éterické oleje nakapejte do lahvičky o objemu 30 ml a doplňte panenským rostlinným olejem. Dobře směs promíchejte a před spaním naneste na spánky a oblast solar plexus (uprostřed prsou). Pamatujte, že méně je více. Velké množství esenciální olejů může tělo spíše nabudit a stimulovat, nežli zklidnit. Uklidňující účinky mohou mít i vonné svíčky.

3. Luxusní matrace

Luxusní matrace sice nepatří zcela mezi večerní rituály, ale prokazatelně může pomoci zlepšit spánek. Matrace Curem se pyšní jedinečnými odlehčujícími vlastnostmi, takže budete mít při ulehnutí pocit, jako by se vaše tělo nacházelo ve stavu beztíže. Technologie Curem IQ Comfort umožňuje, aby se matrace dokonale přizpůsobila hmotnosti i tvaru postavy spáče. Spánek je proto klidnější, jelikož vás tělo nenutí během spaní střídat polohy tak často jako na obyčejné matraci.

curem

4. Domácí wellness

Užijte si každý večer soukromé rodinné wellness. Jestliže doma máte saunu, máte vyhráno. Saunováním se totiž z mozku odplavují metabolity nervových buněk, což jsou odpadní produkty mozku, které bez odstranění zhoršují jeho funkci. V sauně se z vás vyplaví endorfiny, docílíte svalového relaxu, odezní chronické bolesti a dojde k produkci melatoninu, který je potřebný pro zdravý spánek. Tímto způsobem dokáže saunování navodit tzv. šťastnou únavu, díky které se vám bude lépe usínat.

Před usnutím se doporučuje také masáž nohou, kterou si můžete provádět sami nebo o tuto „službičku“ poprosit partnera. Masáž provádějte masážním olejem s obsahem skořice nebo cypřiše, které dokážou nohy prohřát. Krouživými pohyby masírujte kotníky. Poté klouby rukou projíždějte přes nárt, až se dostanete k prstům. Jemně a důkladně promněte každý prst a nezapomeňte ani na meziprstní prostor. Nakonec si promasírujte spodní část chodidla.

ritualy_pred_spanim

5. Čtecí rituál

Čtecímu rituálu se pravidelně věnuje třeba Bill Gates, který si stanovil, že každý rok přečte 50 knih. Tento rituál dokáže uvolnit tělo a připravit jej na spánek. Nejlepší je čtení tištěných knih, ze kterých nevychází žádné záření, jež by stimulovalo mozek a nutilo jej pracovat přesčas. Zkuste pravidelné čtení dodržovat po dobu 21 dnů a uvidíte, že jakmile vezmete knihu do ruky, bude váš mozek vědět, že je čas se připravit ke spánku.

 

ritualy_pred_spanim