Vánoční úklid si zaslouží i vaše postel. Poradíme, jak na to

Nákupy dárků, pečení cukroví, velké uklízení. Také nevíte, co dělat před Vánoci dřív? Poradíme vám - začněte očistnou kúrou své postele.

V každé posteli, a zejména matraci, se hromadí roztoči, viry, bakterie a plísně. S přibývajícími roky jejich počty stoupají a ani sebelepší údržba vás jich nikdy nezbaví úplně.

Můžete však výrazně snížit jejich počty, prodloužit tak životnost své matrace a udělat něco pro své zdraví. Na uklizené posteli se vám navíc bude lépe spát a budete tak mít více energie na předvánoční úklid zbytku místností.

5 kroků k dokonale uklizené posteli

 

1. Vyperte vše, co vyprat jde

Sundejte povlečení a potah z matrace a vše naházejte do pračky. Pokud to vaše polštáře a peřiny umožňují, vyperte je také a minimálně na 60 °C. Jen tak zahubíte roztoče, kteří v nich žijí. Nemá vaše matrace snímatelný potah a polštář nejde dát do pračky? Zvažte nákup nového vybavení.

2. Dejte matraci, polštáře i peřiny na mráz

Co nejde dát do pračky, patří na mráz. Počkejte si, až bude venku opravdová zima a minimálně matraci tam nechte celý den. Roztoči milují teplo a vlhko, takže mráz pořádně zamává s jejich počty. Pokud nemáte balkon ani zahradu, kam byste matraci mohli dát, alespoň v ložnici pořádně vyvětrejte.

3. Vysajte a otřete postel

Jakmile pustíte pračku a matraci dáte ven, vezměte si k ruce vysavač a mokrý hadr. Důkladně očistěte rošt i rám postele a později vyluxujte také matraci. Abyste podpořili čistící efekt, poprašte před vysáváním celou plochu jedlou sodou, nechte chvíli působit a teprve poté luxujte.

4. Důkladně vyvětrejte

Až budete s úklidem hotoví, otevřete v ložnici okna dokořán a nechte je tak alespoň několik hodin. Matrace by přitom neměla ležet na roštu jako obvykle. Dejte ji k oknu, nebo ji alespoň postavte na bok.

5. Otočte matraci a zhodnoťte její stav

Pokud nemáte matraci se speciálními zónami tuhosti (například kvůli bolesti krční páteře), při každém větším úklidu ji otáčejte. Zabráníte tak proležení a prodloužíte její životnost.

Pokud už se vám ale zdá, že má vaše matrace nejlepší léta za sebou, pořiďte si novou. Investice do kvalitní matrace je investice do zdraví a taková se vám vždy vyplatí.