Zabojujte a skoncujte s podzimní únavou!

Podzim je tu v plné síle a my opět čelíme chřipkovým epidemiím, nízkým teplotám a nekompromisně se zkracujícím dnům. Přepadává vás špatná nálada a únava? Nepodléhejte podzimní depresi a užívejte si radosti, které podzim přináší:krásnou barevnou přírodu, pouštění draků nebo krmení labutí. Přinášíme několik tipů, jak zůstanete plní síly a optimismu! Čtěte dál.

Posilněte imunitu

Podzimní chmury, únava či viróza jsou důsledkem oslabené imunity. Naše tělo postrádá sílu, kterou v létě čerpá ze slunečních paprsků, a dochází mu zásoba vitamínu D uschována v tucích na horší časy.. Jak tedy dosáhnout toho, aby se vám ráno vstávalo snadno a byli jste v plné síle?

Na pomoc přivolejte staré dobré "céčko"! :-) Velké množství vitaminu C obsahují třeba kiwi, pomeranče, citrusy nebo baobab a camu camu prášek, který si můžete přidat například do smoothie nápojů či snídaňových kaší.
Zvyšte příjem železa! Jeho nedostatek může být příčinou slabosti, únavy, bolesti hlavy a jiných mnohem závažnějších nemocí (například chudokrevnosti). Větší dávka železa je obsažena v hovězím mase, listové zelenině, luštěninách nebo v sušeném ovoci.
Máte obavy, že denní příjem železa a jiných vitaminů v potravinách neuhlídáte? Obstarejte si doplňky stravy, které se o optimální příjem postarají za vás.

Jste to, co jíte

Konzumace jídla je úzce spjata s duševním zdravím člověka. Poobědvali jste svíčkovou se šesti a máte pocit, že se bez šlofíka po jídle neobejdete? Nedivte se! Vaše tělo vynakládá velké množství energie na trávení a na zbytek činností mu nezbývá sil.

Zapomeňte na to, že ztracenou energii doženete čokoládou nebo jinou energetickou tyčinkou! Energii vám sice skokově dopřejí, ale stejně tak rychle ji zase ztratíte.

Zařaďte do svého jídelníčku plnohodnotné a přírodní potraviny plné vitaminů, živin a hlavně bez chemických látek.
Každý den konzumujte ovoce a hlavně zeleninu v jakékoliv podobě.
Zaměřte se na superpotraviny, například kustovnici čínskou, kakaové boby nebo fermentovaný včelí pyl. Název si tyto potraviny zasloužily pro svůj SUPER obsah výživových látek.
Netvrdíme, abyste se nutně vzdávali svých oblíbených pokrmů a stali se třeba vegetariány. Jen se snažte denní příjem jídla vyvážit tak, aby vám energii dodávalo, ne ubíralo.. Za pár dnů ji jistě všimnete i pozitivního vlivu na vaši náladu.

Pijte

Vyspali jste se dorůžova, ale přesto vás během dne přepadá únava? Zřejmě jste zapomněli na pitný režim. Dehydratace snižuje objem krve, srdce pumpuje méně efektivně a přes cévní systém dochází k menšímu proudění kyslíku do jednotlivých částí těla.

Denně vypijte alespoň 2 litry tekutin, ideálně čistou neperlivou vodu. V zimě zařaďte teplé čaje. Prohřejí vás a příjemně zklidní.

Zažeňte chmury

S podzimní únavou často přichází také do podzimní deprese. Neustále myslíme na to, jak se nám v tom sychravém počasí nic nechce, vzpomínáme na dlouhé letní večery na terase, stresujeme se z termínů v práci a blížících se Vánoc… začarovaný kruh negace, ze kterého se těžko dostává zase nad hladinu.

Zkuste se zastavit, zamyslete se nad tím, zda-li je vaše situace opravdu tak špatná nebo si ji jen sami podvědomě zveličujete. Proberte své starosti s partnerem nebo zkuste uklidňující meditaci.

Vyčleňte si každý den alespoň 20 minut jen pro sebe. Relaxujte a odpočívejte! Věnujte se čemukoliv, co vám dělá radost. Cílem je, abyste se oprostili od znepokojujících myšlenek a utišili svou mysl.
Dělejte si radost. Nepříjemnosti si vykompenzujte i jen malými odměnami. Zajděte si do kina nebo do kavárny na oblíbený zákusek. Každou minutu odměňování si vědomě vychutnávejte a čerpejte novou energii.


Hýbejte se!

Připadá vám to jako bláznivý nápad? Opak je pravdou! Pohybem doplníte chybějící energii. Kardiovaskulární systém běží díky pohybu efektivněji a dodává tak dostatečné množství kyslíku do krve a tím i do celého těla.

Nemusíte se nutně mučit s činkami v posilovně. Pomůžou i delší procházky v přírodě nebo 15-20 minutové každodenní protahování a pár lehkých cviků.

Spěte

Vyzkoušeli jste všechna předchozí doporučení a stále cítíte nelítostnou únavu? Přestaňte se jí vzpírat a zalezte si pod peřinu. Vaše tělo si evidentně žádá pořádnou dávku odpočinku a regenerace. Dopřejte si vydatný a kvalitní spánek! Dostatečný spánek je klíčový pro načerpání optimálního množství energie na následující den.

Padáte únavou, ale nedaří se vám usnout? Ujistěte se, že je mimo ložnici veškerá elektronika. Tablety, mobilní telefony či notebooky narušují produkci hormonu melatoninu, kterému vděčíme za klidný spánek.