Základem úspěšného byznysu je kvalitní odpočinek

Chcete říct tajemství o podnikatelích, kteří vůbec nespí a pořád jenom pracují? Dlouho nevydrží. Práce a odpočinek totiž musí být v rovnováze. Poradíme jak na to.

“Na dnešek jsem spal jen 4 hodiny a včera to nebylo lepší.”
“Já dneska nestihla snídani ani oběd.”

Takové a podobné věty padají mezi podnikateli a ve velkých firmách jako na běžícím páse. Občas se dokonce zdá, jako by se úspěšní lidé chlubili, kdo vydrží víc.

Vtip je v tom, že ti opravdu úspěšní nikdy nic takového neříkají. Dobře totiž ví, že základem skvělých pracovních výkonů je kvalitní odpočinek. Nemusí se ani jednat o zaměstnané byznysmeny - toto pravidlo platí bez rozdílu pro všechny.

Střídejte práci a odpočinek

Společnost DeskTime, která vyvíjí stejnojmennou aplikaci pro měření času, při průzkumu zjistila, že ti nejproduktivnější jedinci pracují vždy 52 minut a poté 17 minut odpočívají. Vy si můžete poměr upravit a dopřát si třeba 5minutovou pauzu po každé hodině práce.

Dává to smysl - je prokázáno, že lidský mozek funguje v 90minutových cyklech a pokud si po této době neodpočine, jeho produktivita klesá. Skvělým řešením je dopřát si přes den 20minutový šlofíček. Vědci dokázali, že pokud přes den usnete na 20 minut, nebudete vstávat rozespalí. Váš mozek ale tento spánek perfektně nabudí.

V čem vám naopak vědci nepomohou, je určení doby, ve které jste nejproduktivnější. Ta se totiž u každého člověka liší. Někdo toho udělá nejvíce po ránu, jiný těsně před obědem a někomu zase vyhovuje pracovat v noci. Důležité je, abyste tuto dobu identifikovali a maximálně využili

Rituál vám pomůže nechat práci v kanceláři

Úspěšní podnikatelé prozradili také další tip. E-mailovou schránku kontrolují jen třikrát denně, jinak se příchozí poštou nenechají rušit. Poprvé nové e-maily projdou po příchodu do práce, podruhé po obědě a potřetí těsně před odchodem.

Inspirujte se a než vyrazíte domů, přečtěte si e-maily a sepište si seznam úkolů na další den. S tím pracovní den uzavřete a nechte práci v kanceláři. Můžete si také k sepisování úkolů pouštět vždy stejnou oblíbenou píseň. Stane se to pro vás rituálem a bude snazší oprostit se od práce.

Relaxujte alespoň hodinu před spaním

Doma se věnujte výhradně rodině a koníčkům. Žádné tajné kontrolování pošty ani přemýšlení nad zítřejšími úkoly. Jedině tak dopřejete mozku čas potřebný k regeneraci a nabrání nových sil.

Dbejte na to, abyste vždy spali alespoň 7 hodin a pokud vám to nedá a i doma pracujete, hodina před spaním musí být v každém případě jenom vaše. Uvařte si bylinkový čaj, napusťte si horkou vanu, poslouchejte hudbu nebo si čtěte. Zkrátka dostaňte z hlavy všechny starosti a stresy.

Pořiďte si také kvalitní matraci. Na staré a proleželé se budete převalovat a ráno vstanete rozlámaní a unavení.