Jak vytvořit v ložnici ideální podmínky pro dokonalý spánek?

Ložnici lze zařídit mnoha způsoby. Vždy bychom však měli myslet na to, aby plnila svou hlavní funkci a sloužila nám především pro relax a odpočinek. Chcete-li si zajistit kvalitní spánek, máme pro vás tipy, jak vytvořit v ložnici optimální podmínky.

Neprůhledné okenní závěsy

Tma je nezbytná pro kvalitní a regenerační spánek. Podporuje vylučování melatoninu, který je "spánkovým hormonem". Jeho produkce se zvyšuje s příchodem tmy a blížící se půlnocí. Kromě toho má také antioxidační účinky a podporuje imunitu. Je proto jedním z nejdostupnějších přírodních prostředků pro zlepšení našeho zdraví. Jak můžete podpořit jeho tvorbu? 

Pořiďte si stínění a okna. Zejména pokud žijete v městských oblastech se "slabým smogem". Na trhu najdete celou škálu záclon a závěsů. Liší se tím, kolik světla propouštějí. Doporučujeme ty nejtmavší, tzv. black-out závěsy, ty nepropouští světlo vůbec.

 idealni_loznice

Uklidňující barevné ladění

Spousta lidí dává v domácnosti přednost teplým odstínům barev. Ty sice pomáhají vytvořit útulnou atmosféru, ale nejsou vhodné pro vybavení ložnice. Pamatujte, že naším cílem je vytvořit ideální prostředí pro spánek. K tomu jsou vhodnější chladnější odstíny. Zkuste například modrou nebo šedou.

idealni_loznice

Minimální dekorace

Zajímá vás, jaký vliv mohou mít dekorace na spánek? Je pravda, že když spíte, máte oči zavřené. Příliš mnoho rozptýlení před spánkem vám však také neprospívá. Pokud máte v ložnici více detailů a dekorací, působí to rušivě. Doporučujeme proto udržovat v ložnici pořádek a nepotřebné věci schovat do skříní. To vám pomůže vyčistit si mysl před spaním.

idealni_loznice

Správně umístěné lůžko

Postel by měla být první věcí, kterou uvidíte při vstupu do ložnice. I podle feng-šuej by měla být umístěna u zdi a u dveří – pokud možno ne pod oknem. Samozřejmě je třeba brát v úvahu celkový prostor. Pokud tedy máte z okna krásný výhled, rozhodně nasměrujte postel tímto směrem. Nezapomeňte na výše zmíněné závěsy.

idealni_loznice

Volný pohyb po lůžku

Ujistěte se, že se na lůžku můžete pohybovat bez překážek. Nikdo nechce v noci zakopnout o roh skříně nebo zavadit o zkosený strop. Vezměte v úvahu rozměry postele a počítejte s prostorem potřebným k pohodlnému vstávání.

Nastavitelné osvětlení

Osvětlení má významný vliv na spánek. Snažte se vyhnout modrému světlu z počítačů a mobilních telefonů alespoň dvě hodiny před spaním. Světla v ložnici by měla být měkká, ideálně s nastavitelnou intenzitou. Vyhněte se také přímému a příliš jasnému světlu. Skvělou možností je připevnit noční lampičky na stěnu u postele.