Cítíte se pořád unavení? Zjistěte, proč vám chybí energie

Není nic divného na tom, že se čas od času cítíme unavení. Většinou jsou důvody jasné – probdělá noc, náročný den v práci, nemoc nebo třeba hlava plná myšlenek. Co když jste ale unavení neustále a není vám úplně jasné proč? Doslova vyšťavit vás mohou jednoduché věci, které by vás ani nenapadly. Zjistěte, o které se jedná.

Málo pijete!

Pokud pijete málo vody, nahrazujete ji spoustou kávy nebo přijímáte velké množství soli, jste dehydrovaní. Kromě pocitů žízně, suchých rtů a bolestí hlavy patří únava k nejčastějším příznakům. Kolik tekutin byste tedy měli denně vypít? Vydělte svou váhu 30 a máte výsledek.

clean-drop-of-water-liquid-40784

Trpíte nedostatkem železa

Železo potřebují červené krvinky přenášející kyslík ke svalům a buňkám lidského těla. Když svaly a buňky nemají kyslíku dostatek, projeví se to pocitem únavy, slabosti, podráždění i neschopnosti se soustředit. Co zařadit do jídelníčku, abyste hladinu železa vyrovnali? Listovou zeleninu, hovězí maso, fazole, tofu nebo vejce.

Máte málo nebo naopak přespříliš spánku

Podle odborníků bychom měli spát přibližně 8 hodin denně. Nedostatek stejně jako nadbytek spánku vede k podrážděnosti, neschopnosti se soustředit a únavě. Nemyslete si, že spánkový dluh z pracovního týdne dospíte o víkendu, takhle to nefunguje! Dodržujte pravidelný biorytmus a choďte spát i vstávejte vždy v přibližně stejnou dobu.

Nemáte problémy se štítnou žlázou?

Štítná žláza produkuje hormony regulující spotřebu energie. Při jejich snížené produkci se potom cítíme unavení, zimomřiví, trpíme výkyvy nálad a přibíráme na váze. Při podezření na poruchu štítné žlázy zajděte k lékaři.

Možná máte celiakii

Toto autoimunitní onemocnění sliznice tenkého střeva způsobuje, že tělo z potravy nedostává potřebné živiny. Může vést nejen k vyčerpání, ale i průjmům, úbytku hmotnosti, neplodnosti nebo osteoporóze. Nemůže za vaši únavu právě přecitlivělost na lepek?

Zahlcujete se technologiemi

Kolik času denně koukáte do mobilu, tabletu nebo obrazovky počítače? Záření, kterým na nás tato zařízení působí, ovlivňují podle studií problémy se štítnou žlázou a produkci melatoninu, spánkového hormonu. Zásadně tedy ovlivňují naši nespavost a únavu. Odstraňte je ze svého dosahu minimálně hodinu před usnutím - to platí i pro ostré světlo z lampičky nebo z osvětlení celé místnosti.

Spánku a únavě například dále neprospívá práce ve směnném provozu, změny času, stres či deprese i přepracovanost!

 

ipad-820272_1280