Na kterou světovou stranu máte ložnici?

Sever, jih, východ a západ. Čtyři světové strany, které představují nespočet problémů, jak uspořádat byt či dům. Poradíme, kde je ideální místo pro ložnici, kuchyň i dětský pokoj.ale pracujete hlavně dopoledne a přes den, stejně dobře vám poslouží i orientace na západ.

Stejně jako je přirozené být přes den vzhůru a v noci spát, mělo by být standardem i rozvržení bytu nebo domu podle světových stran. I ono totiž souvisí s biorytmy a pohyby slunce na obloze.

  • Sever je chladný a bez slunce, zároveň ale rovnoměrně osvětlený.
  • Východ nabízí ráno dostatek slunce, v místnostech ale v zimě bývá chladno.
  • Západ je odpoledne a večer prosluněný, v létě v takto orientovaných místnostech může být až nepříjemné teplo.
  • Jih je nejteplejší v zimě, přes léto je slunce vysoko na obloze, takže do místnosti nesvítí přímo.

Obývací pokoj a dětský pokoj

Obývací pokoj je místnost, kde většina z nás tráví nejvíce času. Pro takové místnosti je ideální orientace na jih až jihozápad. Díky tomu je v nich dostatek světla po celý den a v zimě ušetříte za vytápění.

Děti ve svých pokojích spí, hrají si a učí se. I proto je vhodné, když mají v pokoji teplo a dostatek světla po celý den. Výhodnější je orientace na jih, aby se místnost zbytečně nezahřála těsně před tím, než jdou spát.

Ložnice

Pro ložnici se naprosto bez debat hodí místnost orientovaná na východ. Se sluncem se vám bude lépe vstávat a protože přes den v ložnici netrávíte příliš mnoho času, nevadí, že je tam chladno. Je to naopak vítané, protože pro kvalitní spánek je lepší zima.

Koupelna a kuchyně

V koupelně většinou trávíme jen chvíli ráno a večer a často je umístěna v místnosti bez oken uprostřed bytu. Pokud si ale byt navrhujete sami, umístěte koupelnu, WC a provozní místnosti na sever či severovýchod.

U kuchyně záleží, zda je spojena s obývacím pokojem či nikoli. Zatímco v prvním případě je lepší orientace na jih, obecně je pro kuchyň lepší sever nebo severovýchod. Spotřebiče vydávají dostatek tepla a při vaření a pečení se jistě zapotíte i tak.

Pracovna

Máte-li samostatnou místnost vyčleněnou jako pracovnu, měla by být orientována na sever nebo severovýchod. Pokud ale pracujete hlavně dopoledne a přes den, stejně dobře vám poslouží i orientace na západ.

 

Další články:

Pět tipů pro snadnější vstávání

Tipy, jak zařídit ložnici pro zdravý a kvalitní spánek