Novoroční tradice našich prababiček

Mnohé tradiční novoroční zvyky ctíme dodnes. Jaké další ale byly téměř zapomenuty? A jaký byl jejich význam?

Nejezte drůbež, odletí vám štěstí. Uvařte čočku, přinese vám bohatství. "Jak na Nový rok, tak po celý rok". Tyto tradice zřejmě netřeba podrobněji zmiňovat, zná je skoro každý.

Pojďme se ale společně podívat na tradice, o kterých jste možná ještě nikdy neslyšeli.

Pradávné tradice

Za dávných časů lidé nedbali na předsevzetí stejně jako dnes. Podstatou pro ně hlavně bylo dodržení novoročních tradic a zvyků.

1. Vánočka

O Vánocích hospodyňky pekly vánočku, v níž bylo ukryto hrachové zrnko. Všichni jí museli ponechat netknutou až do Nového roku. Člena rodiny, který 1. ledna ve svém kousku vánočky našel zrnko hrachu, čekalo v následujícím roku štěstí a bohatství.

2. Mladá dívka

Když se ocitla před prahem domu mladá dívka, znamenalo to pro místní obyvatele dobré znamení. Jestliže jste ale do domu nechali vstoupit starou ženu, nevěstilo to naopak nic pěkného.

3. Čistota

Každá hospodyňka 31. prosince vynesla smetí, převlékala peřiny do čistého, vyprala a poklidila vše, co mohla. Na Nový rok totiž nesměl zůstat žádný rest, aby je nesoužil celý další rok, jinak hrozilo, že se upracují k smrti.

4. Kufr

O půlnoci lidé obcházeli dům s kufrem v ruce celkem třikrát. Tato tradice jim měla zaručit bezpečí na jejich nadcházejících cestách.

5. Sůl

V dávných dobách se ujala magická tradice na ochranu před zlými duchy. Kolem příbytku se rozprášila sůl a ta jim měla vytvořit pomyslný ochranný kruh, který je před zbloudilými dušemi ochránil.

Ať už se k tradicím vrátíte nebo ne, přejeme vám vše nejlepší do následujícího roku 2017!