Proč vlastně spíme?

Třetinu našeho života strávíme spánkem? Ale proč vlastně spíme? Co nám spánek přináší nebo naopak bere?

Spánek je jednou z největších záhad lidského těla. Každý člověk v průměru prospí třetinu svého života, nejvíce spánku pak potřebují malé děti a staří lidé. I když se mnozí podnikatelé a top manažeři pokoušejí dokázat opak, bez pravidelného a dostatečně dlouhého spánku se prostě žít nedá. Vědci přesto o funkcích spánku nemají úplně jasno.

Tělo potřebuje odpočinek

Když usínáme, zpomalují se všechny činnosti našeho těla, prohlubuje se dýchání a uvolňují se svaly. Lidské tělo jednoduše není stavěno na nepřetržitou fyzickou zátěž, proto musí část dne odpočívat. Mezi biology panuje shoda na tom, že spánek reguluje náš metabolismus, hormonální i imunitní systém. Je tedy zvlášť užitečný v době nemoci, kdy tělu dodává potřebný klid na vypořádání se s nákazou.

spanek

Co se děje v mozku?

Usínání a probouzení řídí náš mozek, ostatně jako všechny ostatní procesy. Psychologové se domnívají, že spánek nám kromě regenerace slouží i k uspořádání myšlenek, tím pádem vede i k lepší paměti. Zajímavá je úloha snů, podle některých vědců si jejich prostřednictvím plníme přání, případně obavy.

Na základě výzkumu skupiny neurologů, kteří zkoumali mozkovou činnost u spících myší, bylo zjištěno, že mozek se ve spánku zbavuje toxických metabolických vedlejších produktů. K tomu mu slouží kanálky, které jsou obdobou lymfatického systému. Protože je to poměrně náročný proces, mozek by ho nezvládl v bdělém stavu, kdy má spoustu další práce. Vědci tedy odhalili další funkci spánku – umožnění mozku vyčistit se od škodlivin.

vyzkum spanku

Nedostatek spánku může mozek poškodit

Výsledky výzkumu naznačují, že nedostatek spánku může být hlavní příčinou různých onemocnění mozku, například Alzheimerovy nemoci nebo demence. Na vině jsou právě škodlivé látky, které se bez dostatečně vydatného spánku v mozku nahromadí a způsobí jeho poškození.

Z výše uvedených poznatků navíc vyplývá, že málo spánku způsobuje i poruchy metabolismu či imunitního systému. Deficit spánkového hormonu melatoninu má pak špatný vliv na psychiku. Za probdělé noci vám vaše tělo zkrátka nepoděkuje.

 

Další zajímavé články:

Spánkové dluhy byste měli splácet včas

Jak spí známé osobnosti?

Nová studie: Přerušovaný spánek je skoro stejně škodlivý jako žádný spánek